Genel

Ters DNS nedir?

DNS genellikle alan adlarını IP adreslerine çevirmek için kullanılır.Bu eylem, İnternette bir web sitesini her ziyaret ettiğinizde gerçekleştirilir.

Ters DNS (veya rDNS), adından da anlaşılacağı gibi, bir IP adresini bir alan adına geri çevirme yöntemidir.

Ters DNS Kullanımları

Ters DNS kullanmanın nedeni, standart DNS (ileri DNS) kullanma nedeniyle aynıdır. Alan adlarının hatırlanması ve tanınması bir sayı dizisinden daha kolaydır. Bir web sayfasını çözmek için ileri DNS kayıtları gerektiğinden rDNS, ileri DNS’den daha az önemlidir. Alanlar yine de Ters DNS kaydı olmadan yüklenecektir.

E-posta sunucuları, gelen SPAM mesajlarını engellemek için genellikle rDNS kullanır. Birçok posta sunucusu, rDNS’ye sahip olmayan IP adreslerinden gelen postayı otomatik olarak reddedecek şekilde ayarlanmıştır. RDNS kaydı istenmeyen postayı engelleyebilse de, güvenilir bir yöntem değildir ve öncelikle ek bir koruma katmanı olarak kullanılır. Ayrıca, rDNS’yi açmanın, çeşitli nedenlerle postaların reddedilmesine yol açabileceğini de belirtmek gerekir. Buna ek olarak, rDNS, tamamen IP adreslerinden oluşan bir günlük yerine, insan tarafından okunabilir verilerin sağlanmasına yardımcı olmak için analitik ve günlük kayıtlarında da kullanılır.

Ters DNS Arama İşlemi

Ters Dns

Forward DNS, ana bilgisayar adını IP adresiyle eşlerken, rDNS (veya Reverse DNS), kullanıcı ve sunucunun IP adresini ana bilgisayar adına geri eşlediğini gösterir. RDNS kullanılarak IP adresi tersine çevrilir ve sonra sonuna in-addr.arpa eklenir. Örneğin, bir IPv4 adresi 67.227.187.136 kullandıysanız ve rDNS kullandıysanız, bu 136.187.227.67.in-addr.arpa olacaktır.

Bu IP adresinin Ters DNS çözümleme yöntemi PTR kayıtlarını kullanır. PTR kaydı, IP’nin normal DNS eşlemesinde veya ileri DNS’de kullanıldığı konumun ‘ileri ana bilgisayar adını’ içerir. Bir etki alanında PTR kaydı varsa, kullanıcı aşağıda belirtilen yöntemlerden birini kullanarak bir rDNS Araması yapabilir.

Ayrıca, rDNS ayarının özellikle alan ad sunucuları tarafından değil, ARPA aracılığıyla IP alanının sahibi tarafından belirlendiğine dikkat edilmelidir. Bu, PTR kaydını kendi belirtilen ad sunucularından birinin in-addr.arpa bölge dosyasından etkili bir şekilde çeker.

RDNS Araması Gerçekleştirin

RDNS araması yapmak için birçok çevrimiçi araç kullanılabilir. İşte bu çevrimiçi araçların bazı örnekleri:• MXToolbox.com• Whatismyip.com• IPLocation.net

Ayrıca komut satırından manuel olarak rDNS araması da yapabilirsiniz. Linux, sen kullanacağı komut dig ile “-x” katma bayrağı eklenir.

Bir Windows makinesindeyseniz, genellikle ‘nslookup’ komutunu kullanırsınız, ancak ‘ping -a’ da kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu