Teknoloji

Teknoloji Nasıl Bir Anda Gelişti

Teknolojiyi yaratıcılık, tasarım ve bilgi birikimiyle oluşmuş çeşitli araç ve gereçleri kapsayan gelişmeler bütünü olarak tanımlayabiliriz. Teknoloji kelimesinin ortaya çıkışı 17. Yüzyıla dayanmaktadır. İlk zamanlarda sanatın eyleme dönüştürülmesi anlamında kullanılmış, lakin sonra süreçte anlamı değişmiştir. Fransız İhtilali’nden sonra makineleşmeye geçilmeye başlanmasıyla teknolojideki ilerleyiş saf insan gücünden daha çok makinelere devredilmeye başlanmış ve böylece teknoloji kendi içinde anlam kazanmıştır.

Teknoloji Milyonlarca Yıl Yok Denecek Kadar Azken Neden Kısa Bir Zamanda Gelişti?

Şüphesiz bilgi birikiminin doğması yazının bulunmasıyla başladı. İnsanlar deneyimlerini ve yaşantılarını taşlara oyarak geleceğe bırakmaya çalışmışlar. Ama bu kalıntılar olabildiğince ilkel ve doğanın yansımasının resmedilmesinden oluşuyordu. İnsanlar baskılar, önyargılar, izleyebileceği bir yollar ve kaynaklar bulamadıklarından teknolojideki ilerleyiş hep sıfıra yakın bir noktadan başa sarmaktaydı. Geçmişte yanlış inanışlar, hurafeler ve insanları kandıran anlayışlarda ilerleyişi yavaşlatmaktaydı. Bunlara en önemli örnek Avrupa’daki kiliselerin doğruluğunun yeterince sorgulanmaması sonucu insanları kullanmalarıdır.

İnsanlar bu kalıplaşmış düşünceleri sorgulayıp yanlışlıkları gözlemlemeye başlamaları sonucu akıl ve mantık eksenli araştırmalara başladılar. Böylece bilimin gelişmesi teknolojideki ilerlemeyi hızlandırdı.17.yüzyıldan 20.yüzyıla gelindiğinde teknolojideki gelişim, insanlığın var olduğundan beri hiçbir anında görülmemiş bir noktaya ulaşmıştı. 1800’lü yılların sonunda tramvayın ortaya çıkması şehirlerarası uzaklık kavramından sıyrılmış olarak gelişmeye başladı. 1900’lü yıllarda araba ve uçak endüstrisinde de gelişmeler yaşandı.

Teknoloji Hangi Alanlarda Gelişti?

1900’lü yıllarda ilk önce radyo ve daha sonrada televizyonun gelmesi iletişim araçlarında devrim yaratmıştır. İlk hesap makinelerinden bilgisayarın icadına uzanan bir dönem yaşandı. 1957’de Rusya tarafından ilk yapay uydu fırlatıldı. Tüm bu gelişmeler 19 ve 20.yüzyıllarda oluştu. Tıp alanındaki tedavi ve ilaç yöntemlerinin gelişmesiyle insan yaşamı iki kat uzadı. Özellikle genetik mühendisliği ile insanın gen dizilimin çıkarılması sağlandı. Makinelerin devreye girmesiyle insanların çalışma saatleri azaldı. Toplumsal yapı teknolojinin geldiği seviye itibariyle değişime uğradı ve nüfus artışında yükseliş sağlandı. Askeri alanda yıkıcı nükleer silahların ortaya çıkması insanların hayatlarını olumsuz etkiledi. Dünya’nın yapısını teknolojideki ani gelişme kimi zaman kötü etkiledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu