Teknoloji

Teknoloji Eğitimde Nasıl Kullanılır

Teknolojik araçların yaşamımızın neredeyse bütünüyle içerisine girmesiyle pek çok meslek dalından öğrenciliğin sürdüğü dönem de dahil olmak üzere teknolojiyi ve teknolojinin araçlarını aktif bir şekilde kullanıyoruz.

Özellikle internet ağ teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla hem iletişim imkanı çok daha geniş bir aralığa kavuşuyor hem de 7’den 70’e herkesin teknolojinin imkanlarını kullanarak kişisel eğitimlerine katkı sağlayabilmesinin önünü açıyor.

Teknolojinin Eğitimde Kullanılması Ne Demektir?

Bu anlamda teknolojinin eğitimde kullanılması da teknoloji araçlarını kullanarak eğitime ilişkin destek sağlanması ve üzerinde çalışılan konunun elde edilmeye çalışılan bilginin kavrama yöntemlerini geliştirmekle daha çok veriye ulaşıp sağlıklı bir öğrenme sürecine katkı sağlayabilmek olarak tanımlanabilir.

1. Akıllı Tahtaları Eğitimde Kullanmak

Teknolojik araçların eğitim için kullanıldığı yaygın araçların başında bir okul eğitimi dikkate alındığında akıllı tahtalar ve bilgisayarlar gelmektedir. Akıllı tahtalar öğrencilerin anlatılan konuyu çok daha iyi anlayabileceği görsel ve işitsel materyallerle desteklenen içerikleri aktarmak konusunda standart eğitim yöntemleri dışında çok daha büyük etki sağlamaktadır. Öğretici kişi aktardığı konuyu akıllı tahtalar yardımıyla görselleştirilmiş uygulamalar, bulmacalar, zihin oyunları, kolay kavrama haritalarıyla desteklediğinde öğrenciler konuları çok daha verimli bir şekilde zihinlerinde işleyebilmektedirler.

2. Bilgisayar ve Projeksiyon Cihazları Üzerinden Eğitim

En az akıllı tahta kadar ondan daha da önce okullarda kullanılmaya başlayan bilgisayar ve projeksiyon cihazlarıyla öğrenime destek sağlamak da öğrencilerin eğitim akışına en verimli şekilde ayak uydurmaları açısından büyük bir önem taşımaktadır. Hazırlanan slayt, video vb. materyallerle hem anlatılan konu daha ilgi çekici kılınmaktadır hem de öğrenici grubunun konuyla olan etkileşimi interaktif bir hale gelmektedir.

3. Mobil Uygulama ve Programlar Üzerinden Eğitim

Mobil uygulamalar veya kimi programlar üzerinden eğitimi sürdürmek ise eğitimin yüz yüze sağlanamadığı dönemlerde çok daha büyük önem kazanmaktadır. Uzaktan eğitimin de temelini oluşturan bilgisayar sistemleri üzerinden ders alarak bir konuda eğitim almak kişilerin aynı ortamda bulunamadığı durumlarda etkili bir eğitim almasını sağlamaktadır.

Yalnızca öğrenciler için değil herhangi bir konuda bilgi sahibi olunmak istiyorsa mobil aplikasyonlar ve programların bu konuda büyük bir desteği olmaktadır. Örneğin bir dil öğreniyorsanız mobil cihazlar için geliştirilmiş onlarca uygulama arasından seçim yaparak kolayca oyunlaştırılmış, öğrenmek istediğiniz konuyu görsel ve işitsel olarak zenginleştirmiş programlar aracılığıyla öğrenmenize büyük bir katkı sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu