Seyahat
Trend

Sapanca Gezi Rehberi

İstanbul’un karmaşasından, beton mimarisinden, koşuşturmasından kaçıp; yemyeşil bir doğada, bol oksijenli bir hava almak isteyenlerin rotası Sapanca…

Sapanca’nın hemen yakınında bulunan Kartepe Kayak Merkezi’ninde açılmasıyla Sapanca, zaman içinde tatil severlerin ve hafta sonu kaçamakçılarının da yaz-kış tercih ettiği bir rota haline de gelmiştir.

İşte biz de bu yazımızda sizler için bir Sapanca gezi rehberi oluşturmaya çalıştık. Buyrun da bir bakalım;

 1. Sapanca Gölü & Sahili Yürüyüş Yolu

Gezi rehberimizin ilk durağı olan Sapanca Gölü ve yürüyüş yolu, bölgede çok ilgi çeken yerler arasındadır. Ayrıca, gölün etrafında bulunan sahil şeridi de; göle karşı oturup soluklanabileceğiniz banklar ile çevrelenmiştir. Göl boyunca konumlanmış bir çok dondurma dükkanı, kafe ve restoran da ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Gölün hizasında bulunan yürüyüş ve bisiklet yolu da; size sakin ve huzurlu dakikalar vaad etmektedir.

2. Kırkpınar

Kırkpınar, 1864’te bölgeye göç eden Çerkezler’in kurdukları ilk yerleşim yeridir. Yemyeşil bir bitki örtüsüne sahip olan Kırkpınar, Sapanca ziyaretiniz sırasında mutlaka rotanızda olması gereken bir yerdir. Bölge, özellikle bahar aylarında ziyaretçilerine muhteşem manzaralar sunmaktadır.

3. Maşukiye

İstanbul’dan kalkan günübirlik turlarında uğrak yeri olan Maşukiye, etrafında bulunan alabalık çiftlikleri ile sizler için açıktığınızda lezzetli bir yemek yeme durağı da olabilir. Osmanlı Döneminden kalma çarpıcı eserlerinde bulunduğu Maşukiye,  aynı zamanda ATV sürebileceğiniz ya da at binebileceğiniz harika bir yerdir.

4. Kartepe / Kayak Merkezi

Kış turizmi denince akla gelen en önemli noktalardan birisi olan Kartepe, kayak severler için hazırlanmış birçok kayak pistine de sahiptir. Ayrıca; dağın zirvesinde, keyifle konaklayabileceğiniz bir de otel bulunmaktadır. Unutmadan söylemekte de fayda var; eğer Kartepe’ye bahar aylarında gittiyseniz ve bölgede henüz kar yoksa, bölgede bulunan yemyeşil yaylaları gezip harika piknik alanlarında piknik yapabilirsiniz.

5. Ormanya

Sapanca Gezi rehberimize keyifle eklediğimiz Ormanya, Kartepe’nin eteklerinde bulunmaktadır. Bu doğal yaşam parkı, 10 yıllık araştırma ve planlama süreci sonucunda oluşturulmuştur. Park bünyesinde, ziyarete açık beş farklı alan bulunmaktadır. Parkın içerisinde bir hayvanat bahçesi de bulunmaktadır ve bu hayvanat bahçesi çocuklu ailelerin doğrudan ilk güzergahı olmaktadır. Ayrıca parkta bulunan hayvanların vahşi yaşam alanı da ziyaretçiler ve hayvanlar arasında herhangi bir set kurulmadan; ziyaretçilerin gözlemlerine açık bir şekilde konumlandırılmıştır.

 6. Yaylalar

Yeşili ile ziyaretçilerini büyüleyen bu rota, özellikle Soğucak Yaylası ile dikkat çekmektedir. Deniz seviyesinden 1100 metre yüksekte olan Soğucak Yaylası, bazı dönemlerde Türkiye Off-Road Şampiyonası yarışlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Aryıca, bölgede bulunan önemli bir diğer yayla olan Kırca Yaylası; zengin bitki örtüsü, huzurlu ve sakin havası ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmaktadır. Bölgede Soğucak ve Kırca Yaylası gibi bir çok yayla bulunmaktadır ve bu yayların hepsi, tüm güzellikleri ile adeta ziyaretçilerine devasa bir fotoğraf stüdyosu hizmeti vermektedir.

7. Kuzuluk Kaplıcaları

Eğer kaplıca suyu seviyorsanız, Kuzuluk Kaplıcaları tam da size göre. Termal suyu ile meşhur olan Sakarya, Sapanca’da bulunan bu termal kaynakları ile her yıl binlerce turiste de ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede bulunan bir çok otel, size hem konaklama imkanı sunuyor; hem de size bölgede bulunan doğal kaplıca suyundan yararlanma imkanı sunuyor. 

8. Camii Cedid

Tavsiyelerimizin sonuncusu olan Camii Cedid, 1889 yılında dikdörtgen bir mimari ile tasarlanmıştır. Camii, genel olarak sade bir mimari ile dizayn edilmiştir. Vitray süslemeler ile bezenmiş ahşap pencereler, genel mimari ile biraz tezat bir durum oluştursada, yinede muhteşem bir görüntü oluşturmaktadır. 

Değerlendirme: 5 / 5.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu