Sağlık

Parkinson Hastalığı Nedir

Parkinson hastalığı, genellikle yaşlılarda görülen, dejeneratif hastalık olarak tabir edilen ilerleyici hastalık grubunda yer almaktadır. Beynimizde Dopamin salgılayan hücrelerin tahrip olması sonucu bu hastalığı meydana getirir. Dopamin ise yaptığımız hareketlerin kontrolünü sağlayan bir salgıdır. Bu salgılanmanın tahrif olması sonucu Parkinson hastalığı görülmektedir. Parkinson hastalığının etkenleri hastalara göre çeşitlilik göstermektedir. Bazı belirtileri ise titreme veya tam tersi harekette yavaşlamadır. Genellikle 60’lı yaşlarda sık görülse de genetik sebeplerden kaynaklı olarak 40’lı yaşlarda da kendini gösterebilir.

Parkinson Hastalığı Artıyor Mu?

Uzmanlar bu konuda hastalığın arttığı görüşünde değildirler. Farkındalıkların artmasıyla hastalıkların da bilincine varan insanlar Parkinson hastalığı konusunda bilinçli davranmaya gayret ediyor. İnsan ömrü gelişen teknoloji ve insanların araştırmacı tavrı sebeplerinden dolayı yaşam süresinin arttığı gözlemlenmektedir. Yaşam süresinin artması yaşlılık hastalıklarını da beraberinde getiriyor. Eskiden yaşam süreleri daha kısa olduğu için insanların Parkinson hastalığı gibi sağlık problemleriyle da az karşılaşıyordu. Tüm bunların yanında bilinçlenmenin artmasıyla birlikte sağlığın kıymeti daha iyi anlaşılmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte belli başlı sağlık sorunlarının önüne geçmek veya hastalıkları hafifletmek amacıyla kullanılsa da insanların hastalığa yakalanmadan bilinçlenmesi ve gerekli tedbirleri alması elzemdir.

Parkinson Hastalığına Nasıl Önlem Alınır?

Özellikle DNA’sı oynanmış gıdalar veya kimyasalların hastalığın sebebini teşkil etmektedir. Hareketsiz yaşam da hastalığı tetikleyen diğer etmenler arasındadır. Çocukken öğrendiğimiz ve bizlerde refleks halinde bulunan temel hareketler, beynin özel bir bölgesinde depo şeklinde çalışmaktadır. İhtiyaç duyduğumuz anda salgılanan bazı maddelerin tahrip olması sonucu Parkinson hastalığı görülmektedir. Belli başlı hareketlerimizi kontrol edemez seviyesine gelmek bize bu hastalığı işaret etmektedir. Spor ise en önemli tedbir yöntemidir. Hafızayı olabildiğince zinde tutmak gereklidir. Parkinson bir tür hareket bozukluğudur. Yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Tüm bunların yanında hastalık sinsice kendini belli etmeden hücreleri yıkıma uğratmaktadır. Teşhis konulana kadar geçen sürede beynin büyük kısmını yıkıma uğratmaktadır. Hastalığın kendini belli etmesi uyku bozukluğu, sırt ağrısı gibi etmenlerle başlayabiliyor fakat genel itibariyle sinsi bir hastalıktır. Doğal beslenmek ve doğa ile yaşamak hastalığın önlenmesi için önemli bir adımdır.

Doğal Beslenmek Çok Önemli

Parkinson hastalığı kesin olarak şu nedenden kaynaklanıyor şeklinde bir bulgu olmamasına karşın önlenmesi için doğal beslenmenin gerekli olduğu ifade edilmektedir. Hayvansal gıdaların yanı sıra sebze meyve ağırlıklı beslenmek oldukça önem taşımaktadır. Obezite hastalığına yakalanan insanların farklı hastalıklarla da karşı karşıya kaldığı daha sık görülmektedir. Sağlıklı ve düzenli beslenmek birçok hastalığın önüne geçmektedir. Tüm bunların yanında spor faaliyetleri, egzersizler de birçok hastalık açısından önleyici etken oluşturmaktadır. Parkinson hastalığına yakalanmadan vücudunuza sağlıklı bakmak ve olası tehlikelerden korumak için egzersizlerinizi ihmal etmemelisiniz.

Düzenli Spor Parkinson Hastalığına Etkisi

Düzenli ve yeterli yapılan egzersizler Parkinson ve diğer hastalıklara karşı önlem almanızda yardımcı olacaktır. Beyin hastalıklarının genel anlamda kimyasal ürünler ve hareketsiz yaşamdan kaynaklandığı bir gerçektir. Hastalığın tanısı konulana kadar bile geçen süre de beyninize verdiği zarar oldukça fazladır. Doktorlar ilk olarak tek başına hayatını idame ettirmesi için tedavi sürecini başlatmaktadır. Günümüz teknolojisinde bu hastalığı tamamen yok edebilecek bir bulguya henüz rastlanmamıştır. Sadece seyrini azaltabilir ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilmektedirler. Düzenli spor ve beslenmeyle hastalığın oluşumunu engelleyebilirsiniz. Gençken yapılan ve dikkat edilen her etken yaşlılıkta karşınıza çıkacaktır. Bu hastalığın gençlerde nadiren de olsa görüldüğü unutulmamalıdır. Alkol ve tütün gibi beyne zarar veren maddelerden ve diğer kötü alışkanlıklardan olabildiğince uzak durmalı hastalığın önüne geçmelisiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu