Genel

NASA Dünyadaki Mikroorganizmalar Mars’ta hayatta kalabilir

Uluslararası bir araştırmacılar grubu tarafından yürütülen yeni deneyler sırasında, Dünya’daki bazı mikroorganizmaların Mars’ta hayatta kalabileceği ortaya çıktı. Bu, Kızıl Gezegende mikrobiyal yaşam bulma misyonunu tehlikeye atıyor.

2019’da NASA, Alman Havacılık ve Uzay Merkezi ile birlikte, Dünya’nın stratosferine birkaç mantar ve bakteri organizması fırlattı. Araştırmacılara göre, ozon tabakasının üzerinde bulunan stratosfer, Mars şartlarına olabildiğince yakın, bu da Kızıl Gezegene pahalı seferler göndermeden bazı deneylerin yapılmasına izin veriyor.

Test denekleri, Dünya’da cilt yanıklarına neden olandan 1000 kat daha fazla UV radyasyonuna maruz kalan siyah küf sporlarıydı. Deneyin doğruluğu için, nakliye konteynırının biri tehlikeli koşullardan tamamen korunmuş iki bölmesi vardı. Anlaşıldığı üzere, mikroorganizmalar uzun sürmedi, ancak normal şartlara döndükten sonra tamamen iyileşebildiler.

Mars’a uzun vadeli mürettebatlı görevlerde, insanlarla ilgili mikroorganizmaların Kızıl Gezegende nasıl hayatta kalacağını bilmemiz gerekiyor çünkü bunlardan bazıları astronotlar için sağlık tehlikesi oluşturabilir. Ek olarak, bazı mikroplar uzay araştırmaları için paha biçilmez olabilir. Araştırmacılar, gıda ve kolonizasyoniçin kritik olan diğer malzemelerin üretiminde yardımcı olabilirler” dedi.

Bilim adamları, insanların Dünya’dan mikroorganizmaları diğer gezegenlere getirip getirmeyeceklerini bulmaya çalışıyorlar, böylece gezegenimizin dışındaki yaşam arayışına son verebilirler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu