Genel
Trend

Mutlaka Okunması Gereken 3 Kitap

Çocukluk döneminden itibaren kitaplarla iç içe yaşıyor olmak bireyler için oldukça önemli bir husustur. Çünkü kitap okumak, bir yandan genel kültürün gelişmesine katkı sağlarken bir yandan da yaşanan olaylara farklı açılardan bakabilmeyi öğretmektedir. Dünya üzerinde birçok kitap bulunmakla birlikte bu kitaplardan bazıları insanlar üzerinde bıraktığı etkiler sayesinde büyük bir üne kavuşmuştur.Aşağıda dünya üzerinde belli bir üne sahip olup mutlaka okunması gereken bazı kitaplar verilmektedir. 

R. J. Palacio’nun Yazmış Olduğu ‘’Mucize’’ 

Mucize adlı roman, hem 2016 senesinde çıkmış yeni bir kitapolması hem de yazarının ilk romanı olmasına karşın adından çokça bahsettirmeyi başarmıştır. Romanın ana kahramanı yüzünde fiziksel bozuklukla dünyaya gelmiş olan August adında bir çocuktur. Romanda dış görüş açısından diğer insanlardan farklı olan bir bireyin toplum tarafından nasıl karşılandığı, neler hissettiği ve ne tür zorluklar yaşadığı etkileyici bir şekilde okuyucuya aktarılmaktadır. Son kelimesine kadar zevkle okunabilecek bu kitapta, farklılık arz eden durumlara empati kurarak yaklaşmanın önemi de vurgulanmaktadır.  

Grigory Petrov’un Yazmış Olduğu ‘’Beyaz Zambaklar Ülkesinde’’ 

Roman, Snelman adlı başkarakter aracılığıyla Finlandiya’nın her açıdan gelişmesi ve kalkınması için harcanan çabayıanlatmaktadır. Ayrıca kalkınmayı sağlayabilmek amacıyla yürünen yolda toplumun her kesiminden gelen destekten bahsedilmektedir. Bu kitap, okuyan herkese adeta bir ders niteliğindedir. Hatta Mustafa Kemal Atatürk, kitabın okullarımız müfredatına eklenmesi gerektiğini söylemiştir.

John Steinbeck’in Yazmış Olduğu ‘’Fareler ve İnsanlar’’ 

Kitabın konusu, George ve Lennie adında iki tarım işçisinin etrafında dönmektedir. Lennie, kolay yorulmayan ve kuvvetli bir karakter olmakla birlikte akıl sağlığı açısından bazı problemler yaşamaktadır. George zayıf, akıllı ve sürekli olarak Lennie’yi korumakla uğraşan bir karakterdir. Bu karakterlerin en büyük hayali ise küçük bir toprak parçası alarak güzel bir hayat yaşayabilmektir. Kitapta genel olarak insanların hem birbiriyle hem de tabiatla olan mücadelesi anlatılmaktadır. Ayrıca bu mücadele sırasında özgürlüğün ve dostluğun ne kadar önemli olduğu vurgulanmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu