Ekonomi
Trend

Kripto Para İşlemleri

Kripto para birimleri, son günlerde hem yatırım hem de ödeme aracı ile kullanılan ve giderek popülerliği artan bir yatırım aracı olarak çok kişi tarafından kullanılıyor. Kripto para birimlerine kolaylıkla sahip olunabiliyor. Kripto para birimlerine, (Bitcoin, Ethereum gibi) madencilik yöntemi ile sahip olunabiliyor. Ama dünyada çok sayıda cihazın madencilik yapması sonucunda blok başına verilen ödüllerde önemli ölçüde bir düşüş yaşanmıştır. Bunun için madencilikle kripto para sahibi olmak günümüzde oldukça zordur. Sadece madencilik için geliştirilmiş olan bilgisayarlar sayesinde geliştirilmiştir. 

Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para birimlerine sahip olmak için tercih edebileceğiniz bir diğer kolay yöntem ise, reel (itibari) para birimleri yani (Türk Lirası, Dolar, Euro vb.) ile kripto para satın almaktır. Reel para birimleri ile kripto para satın almak için kullanılan sitelere ise, kripto para borsası denilir. Kripto para borsaları, gerçek para birimleri ya da kripto para birimi ile kripto para alış satış işlemleri yapabileceğiniz platformlardır.

Kripto Para Borsaları Nasıl Çalışır?

Kripto para borsaları, gerçek para birimleri ya da kripto para birimi ile kripto para alış verişi yapabileceğiniz değişim siteleridir. Reel para birimlerinizi istediğiniz her an bu siteler üzerinden istediğiniz bir kripto para birimi ile değiştirme imkanı bulabilirsiniz. Aynı zamanda kripto para varlığınızı da başka bir kripto para birimine ya da reel para birimine çevirme imkanı bulabilirsiniz. Kripto para borsası geleneksel para borsası sistemi ile çalışır. Bu borsaların geleneksel para borsalarından tek farkı ise, yatırımlarınızı kendi banka ve kripto para borsası hesabınız aracılığı ile yapabilirsiniz ve bunun için de bir aracı kuruma ihtiyaç duymazsınız.

Kripto Para Sisteminde İşlemler

Kripto para borsasında yapılan tüm işlemler borsa kullanıcıları arasında gerçekleştirilir. Gerçek para birimi ile alış yapmak isteyen bir kullanıcı, kripto para birimini gerçek para birimi ile takas etmek isteyen diğer bir kullanıcıdan alır. Kısacası, kripto para borsası, takas sistemi ile çalışır. Kripto para birimleri, aslında fiziksel bir karşılığı olmayan sanal para birimleridir. Kripto para satın almak için gerçekleştirilen işlemler de bu nedenle sadece internet siteleri üzerinden gerçekleştirilir.

Kripto Para Borsaları Arasında Farklılıklar Nelerdir?

Kripto para borsası işlem yapılan varlık türlerine ve hitap ettiği kullanıcı kitlesine göre farklı özellikler gösterir. 

Reel para birimleri ile işlem yapılan bazı borsalar olduğu gibi, sadece kripto para birimleri ile işlem yapabilen borsalar da bulunuyor. Sahip olduğunuz kripto para birimini, başka türdeki bir kripto para birimi ile istediğiniz gibi takas edebilirsiniz. 

Borsalarda genellikle belli bazı kripto paralar ile işlem yapılır. Bitcoin gibi işlem hacmi yüksek kripto para birimleri, reel para birimine bağlı olarak istikrarlı kripto para birimleri ya da borsanın kendi çıkardığı kripto para birimleri gibi kripto para birimleri ile diğer kripto paralar arasında işlem yapabilirsiniz. 

Kripto para borsası hitap ettiği müşteri kitlesine göre ikiye ayrılır. Bunlar, bölgesel işlem yapan ve sadece belli başlı müşterilere özel hizmet veren borsalar ve kripto para borsası, bölgesel hizmet veren bir kripto para borsadır. Bu borsalardan sadece Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen resmi belgelere (çalışma izni, vatandaşlık, oturma izni gibi) sahip olan kişiler işlem yapabilir.

Dünya genelinde hizmet veren global borsalar ile herhangi bir bağlayıcılık bulunmadan işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz borsalardır. Global borsaların pek çoğu kullanıcılara reel para birimleri ile işlem yapma imkanı sunuyor.

Kripto Para Borsalarında Nasıl İşlem Yapılır?

Kripto para borsalarında işlem yapabilmek için öncelikle yeteri bakiyeniz bulunması gerekir. Reel para birimleri ile işlem yapılabilen tüm borsalarda, borsanın desteklediği reel para biriminde yeterli bir bakiyeniz olması gerekir. Kripto para borsası Türk Lirası ile kolaylıkla işlem yapılır. Kripto para borsasında kendinize hesap açtıktan ve kimlik bilgilerinizi doğru bir şekilde girdikten sonra Türk Lirası yatırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Size ait olan bir banka hesabından yatırdığınız Türk Lirası bakiyeniz 20 dakika içinde otomatik olarak hesabınıza geçmiş olur. Türk Lirası bakiyeniz, hesabınıza yansıdıktan sonra alış işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Kripto Para İşlemleri için Kullanılabilecek İşlemler

Kripto para borsası içinde alış ve satış için tercih edebileceğiniz iki farklı yöntem bulunuyor. Bunlar ise, kolay ve gelişmiş işlemdir. Kolay alış işlemi ile bakiyenizde bulunan Türk Lirası ile hemen, diğer kullanıcıların satış işlemi için ödeme emri girdiği işlemlerden alış gerçekleştirebilirsiniz. Gelişmiş alış işleminde de, alış işlemi yapabilmek için emir oluşturabilirsiniz. Güncel fiyat üzerinden ya da daha düşük bir fiyat üzerinden alış için emir girebilirsiniz. Girdiğiniz emir, bir satış emri ile eşleştiği zaman da otomatik olarak gerçekleşmiş olur. Gelişmiş bölümde yaptığınız işlemler için girmiş olduğunuz emrin işlem görebilmesi diğer kullanıcılara bağlıdır.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto para satın alabilmek için güvenilir kripto para işlemi gerçekleştirebileceğiniz internet siteleri üzerinden kripto para satın alabilirsiniz. Bu sitelerin adres çubuğunda yeşil renkli SSL sertifikasının bulunduğundan emin olmanız gerekir. Hesap bölümünden doğum tarihi ve T.C. kimlik numarası gibi tüm bilgileri tamamlamanız gerekir. Hesabınızda herhangi bir kripto para ya da TRY olmuyorsa para Yatırma ve çekme bölümüne tıklamanız gerekir.

​​​​​​​Ardından kolay alış ve satış sekmesine tıklamanız gerekir. Hangi kripto para değerinden para satın almak istediğinizi bu kısımdan seçerek Litecoin, Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Ripple kripto paralarını kolaylıkla satın alabilirsiniz. Kaç TRY tutarında Kripto para satın almak istediğinizi buraya yazarak satın almak istediğiniz kripto parayı al butonuna tıklayarak satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemler tamamlandıktan sonra da talebiniz alınmış oluyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu