Sağlık

Koronavirüs enfeksiyonu Covid-19’a karşı tedavi edici ilaçlar

SARS-CoV-2 koronavirüs ile salgına karşı yalnızca aşılar geliştirilmiyor, hemde mevcut ilaçlar da test ediliyor ve yenileri icat ediliyor.

Terapötik ilaçların yeniden kullanılması için devam eden projeler

Yeni koronavirüse karşı aşıların geliştirilmesi eşi görülmemiş bir hızla ilerliyor olsa da, halihazırda enfekte olanları tedavi edecek ilaçların bulunmasının da mümkün olacağına dair umutlar var. Buradaki odak noktası, özellikle diğer bir hastalık için onaylanmış ya da en azından geliştirme aşamasında olan ilaçlardır. Çünkü onu yeniden kullanmak, temel bir yeni gelişmeden daha hızlı olabilir. İlaç araştırmacıları, ilaçların “diğer bir amaca uygun hale getirilmesinden” bahsediyor. Covid-19 ile bu ilaçlar genelde aşağıda belirtilen dört gruptan birine aittir:

  • Başlangıçta Ebola, hepatit C, grip, SARS veya MERS (diğer iki koronavirüs hastalığı) için geliştirilmiş antiviral ilaçlar . Virüslerin vücut hücrelerine girmesini veya orada çoğalmasını engellemeleri gerekiyordu.
  • Kardiyovasküler ilaçlar , ör. B. kan pıhtılarına veya kalp hastalığına karşı. Covid-19 hastalıklarından kaynaklanan komplikasyonları önlemek için tasarlanmıştır
  • Zayıflatıcı immünomodülatörler , ör. B. romatoid artrit veya enflamatuar bağırsak hastalığına karşı. Şiddetli akciğer tutulumu durumunda, virüslerin kendisinden daha fazla hasara neden olmamak için vücudun savunma reaksiyonlarını sınırlamaları amaçlanır.
  • Akciğer hastalığı olan kişiler için ilaçlar , ör. B. pulmoner fibroza karşı. Hastanın akciğerlerinin kanı yeterli oksijenle beslemesini veya kendini düzgün bir şekilde tamir edememesini önlemek için tasarlanmıştır.

Sorun yalnızca Covid-19′a karşı ilaçların etkili olup olmadığı değil, daha kesin olarak hastalığın hangi aşamasında faydalı olduğu sorusudur. Erken evrelerde yardımcı olan ilaçlar (solunum problemi olmaksızın hafif enfeksiyon), şiddetli pnömoni hastalarında etkisiz ve hatta zararlı olabilir – veya tam tersi. Sönümleyici immünomodülatörler, muhtemelen yalnızca şiddetli pnömoni hastaları için uygunken, hafif hastalıklar durumunda virüs savunmasını dezavantajlı bir biçimde zayıflatacaklardır. Bazı ilaçlar terapötik olarak bile kullanılmayabilir, ancak enfeksiyona karşı koruma sağlar. Bir ilaç başarısızlığı haberi yayılırken tüm bunlar da dikkate alınmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu