Sağlık

Korona Virüsüne Karşı Bağışıklığı Güçlendiren Besinler

Küresel bir sorun olan korona virüsü, tam anlamıyla üretilemeyen aşılar ve bulunamayan çözümlerle insanları derinden endişelendirmektedir. Bağışıklığımızı güçlendirerek bir nebze olsun kendimizi koruma altına almamız elzemdir. Ülkemizin ve dünyanın sürekli olarak tekrar ettiği kurallar çerçevesinde bazı hususlara dikkat etmemiz oldukça önemlidir. Maskemizi söylenildiği şekilde takmak, kalabalık yerlerden uzak durmak, bir süre için yakınlarımızla aramıza mesafe koymak bu dönemde şarttır. Korona virüsü tedbirlerden daha büyük olmadığını unutmamalıyız. Maske takmanın vatandaşlık görevi olduğunu unutmadan hareket etmeli, takmayanları uyarmalıyız.

Belli başlı programlarla sağlığımızı koruyabiliriz lakin unutmamak gerekli ki ilk olarak tedbiri elden bırakmamalıyız. Yediğimiz besinlerin kalitesine özen göstererek, bağışıklık sistemine yardımcı olmalıyız. Bazı bağışıklık kazandıran ve hastalıklara önlem amaçla aldığımız besinler şu şekilde sıralanabilir.

  • Limon
  • Sirke
  • Ispanak
  • Portakal
  • Mandalina
  • Turşu
  • Yeşillik

Bunlar en bilindik bağışıklığı güçlendiren besinlerdir. Bağışıklığımız için gerekli olan gıdayı alamıyorsak ek gıda takviyelerine başvurmalıyız. Öğünlerimizin kalitesini ve miktarını doğru ayarlamalı, evde kaldığımız süre zarfında kilo almaktan korunmalıyız.

Sadece Doğru Beslenmek Yetmiyor

Doğru beslenmenin yanı sıra uyku düzenimize ve spor aktivitelerimize önem vermeliyiz. Evde kalmamız halinde bağışıklık güçlendiren önemli faktörlerden biri de spordur. Sporumuzu ihmal etmemeli uykumuzu doğru ayarlamalıyız. Geç saatler de yemek yememeliyiz. Gün içinde hareketsiz kalmak vücudun direncini düşüreceği ve kilo almayı kolaylaştıracağı için hareket etmeye önem vermeliyiz. Spor, evdeyken de uygulanabilir ve motive edici bir yapıya sahiptir. Motivasyonunuzu arttırır, mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olur. Sporla birlikte evdeyken kilo almak yerine fazla kilolarınızdan kurtulma şansını yakalamış olursunuz. Uyku düzeni, spor ve kaliteli beslenme en ideal bağışıklık güçlendirme çalışmasıdır.

Depresyon Bağışıklığı Zayıflatır Mı?

Bağışıklık kazanmamız doğru uyku, doğru beslenme ve sporla koruyabileceğimiz gibi, kötümser olmakla, depresyona girmekle de zayıflayabilir. Korona virüs bize bu dönemde evde hapis hayatı yaşama hissini tattırdığı için çoğu insan da depresyona girmekten kurtulamamaktadır. Bu süreçte kendinize vakit ayırmalı, kendinizi önemseyerek depresyondan kurtulabilirsiniz. Spor yaparak, kitap okuyarak, yabancı dil öğrenerek veya kendinizi geliştirecek faydalı herhangi bir aktiviteyle uğraşmanız depresyondan korunmanıza yardımcı olur.

Besinleri Nasıl Seçmeliyiz?

Öncelikle alkolden, sigaradan ve tütün ürünlerinden bu dönemde kurtulmalıyız. Korona virüsü riskini kat be kat arttıran tütün ürünleri sağlığımız için ciddi tehdit unsurudur. Besinlerimizi seçerken hamur işi tarzındaki gıdalar yerine yumurta, balık gibi daha sağlıklı besinleri tercih etmek çok daha yarar sağlayacaktır. Kalori miktarlarını hesap etmek ve öğünlerimizi atlamadan yapmalıyız. Atlanan öğünler de gerekli vitaminler alınmadığı için gece acıkma hissimiz artacaktır. Gece yenen yemek ise yarardan çok zarar vermektedir. Yiyeceklerimiz de çikolata ürünleri gibi sağlıksız türler yerine meyve gibi hem şeker ihtiyacımızı gideren hem de fayda sağlayan gıdalardan seçmeliyiz. Et, süt, yumurta yerken soframızda mutlaka yeşillik de bulundurmalıyız.

Korona Virüs Kuralları Bağışıklığın Temeli

Bağışıklığımızın güçlenmesi için en temel yöntem kurallara uymaktır. Böylece riskleri en aza indirmiş ve vücudumuzun tahribatını önlemiş oluruz. Elleri yıkamak özellikle önem teşkil etmektedir. Dışarıdan gelindiği vakit elleri yıkamak ve maskenin doğru biçimde çıkartılarak ayrı bir poşete sarılması gerekmektedir. Ayrı sarılmış poşet içinde çöpe atılmalıdır. Maskemizi ikinci kere kullanmamalıyız. Kullan at maskeler diğer yıkanabilir maskelere göre daha sağlıklıdır. Maskenizi muhafaza etmek ciddi risk oluşturur. Eve girdiğiniz zaman kıyafetleriniz için de ayrı önem göstermelisiniz. Bağışıklığınız her şeyden önce kurallara dayanmaktadır. Kurallara riayet etmeli ve beslenmenizi ihmal etmemelisiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu