Genel
Trend

Kişisel Gelişim Nasıl Olmalı

Kendini geliştirme, nihai hedefi olmayan sonsuz bir yolculuktur. Bu yolculuğun sonuçları önemlidir, ancak en önemli yönü yolculuğun kendisidir. Ama bu yolculuk neden herkesin hayatı için bu kadar önemli?

Zaman zaman, hepimiz daha iyi olmak, daha iyi olmak için çabaladığımız anlara sahibiz. Belki de daha dakik olmak kadar küçük bir şey ya da zahmetli bir davranışı değiştirmek gibi daha fazla zaman ve çaba gerektiren bir şey. Ancak bu yolculuk genellikle hiçbir şey gelişmiyormuş gibi bir çıkmaz gibi hissediyor. Bazen kendine neden bunu yapmaya çalıştığını soruyorsun.

1. Kendini Geliştirme Nedir?

2. Neden kendini geliştirme hedef listenizde olmalıdır?

Kendini Geliştirme Nedir?

Yukarıda belirtildiği gibi, kişisel gelişim bir süreçtir. Genel olarak, beceri ve nitelikleri tanımlamayı, hedefleri belirlemeyi ve sahip olduğunuz veya geliştirmek istediğiniz becerilerle gelişmeye yönelik bir yol oluşturmayı içerir.

Kişisel gelişim, bilinçli veya bilinçsiz olsun, hepimizin içinde bulunduğu bir süreçtir. Belirli hedefler oluşturarak ve onlara nasıl ulaşacağınızı planlayarak zamanla nasıl geliştiğinize göz kulak olabilirsiniz, bu da olmayı umduğunuz kişi olma olasılığınızı artırır.

Neden Kendini Geliştirme Hedef Listenizde Olmalıdır?

Kendini geliştirmeyi bilinçli bir hedef haline getirmek, sizi olumlu bir yöne yönlendirmeye ve listenizdeki diğer hedeflere ulaşmak için motive etmenize yardımcı olacaktır. İşte bugün üzerinde çalışmaya başlamanızın 8 nedeni.

Bu Bir Amaç Bulmanıza Yardımcı Olacaktır

Kendini geliştirme, hayattan ne istediğinize ve Değerlerinizin ve inançlarınızın ne olduğuna bir göz atmanızı sağlar. 

Birçok insan, yaşamları için bir misyon beyanı oluşturmalarına izin verecek bir özfarkındalık duygusundan yoksundur. Kendini geliştirmeye odaklanarak, kim olduğunuzla ve kim olmak istediğinizle etkileşime girersiniz, hayatınızın nasıl görüneceğini umduğunuzu tam olarak ortaya koyarsınız. Bu doğal olarak sizi çalışabileceğiniz bir amaca yönlendirir.

Bu Motivasyonunuzu Teşvik Edebilir

Hedeflerinizi ve misyonunuzu belirledikten sonra, hedeflerinize ulaşabilmek adına kendinizi geliştirmek için istediğinizi seçebilir ve seçebilirsiniz. Bu bir başlangıç noktası olarak size motivasyon verecektir.

Kendiniz İçin Daha Fazla Takdir Olacak

Kendinizi anlayarak, daha fazla takdir edebileceksiniz. Zayıf yönlerinizin üstesinden nasıl gelinir ve güçlü yönlerinizde ortaya çıkarsa kendinizle gurur duyabilirsiniz. Zayıflıkların kötü bir durum olmadığını anladığınızda, size özfarkındalık gösterirler. Kısa sürede ne kadar kazandığınıza ve ne kadar değiştiğinize bakarak bu yolculukta mutluluğu bulmayı öğreneceksiniz.

Bu Daha Fazla Fırsat Yaratacaktır

Kendinizi geliştirmeye başladığınızda, tüm potansiyelinizi görebileceksiniz ve bu çok sayıda fırsata kapı açacaktır. Daha iyi olmaya çalışırken, sizi korkutacak fırsatlar bulma olasılığınız daha yüksektir.

Daha Esnek Olacaksın

Kendini geliştirme ne yazık ki engelleri veya istenmeyen şeyleri engellemez.

Güçlü ve zayıf yönlerinizi tanımlayarak, belirli bir zamanda nerede olduğunuza dikkat etmeyi öğreneceksiniz ve herhangi bir meydan okumadan büyüyebileceğinizi anlayacaksınız. Bu, gelecekte engellerin üstesinden gelmeyi kolaylaştıracaktır.

Değişim O Kadar Da Korkutucu Görünmeyecek

Yukarıdaki noktaya benzer şekilde, kişisel gelişim, karşınıza çıkan engellerin ve bir takım zorlukların üstesinden gelmek için beceri ve yeteneklerinizi geliştirmenize izin verecektir. Kendinizi geliştirmeye başlamadan önce, hayatınızdaki herhangi bir küçük değişiklik, yaklaşan bir kıyamet ve korku duygusu yaratacaktır.

Bu Size Güven Verecektir

Kişisel gelişmeyi hedefledikçe nasıl değiştiğinizle birlikte, kişilere de daha fazla güveneceksiniz. Ayrıca dinleme yeteneğinizi de  geliştirmek için bir hedef belirleyin ve bir süre sonra konuşmalar sırasında daha fazla ayrıntıyı emdiğinizi fark ederseniz, diğer alanlarda iyileştirme yeteneğinizden daha emin hissetmeye başlayacaksınız.

Daha İyi Bir İlişkiniz Olacak

Kendini geliştirme sırasında, zayıflıklarınızı kabul edebilir ve bunları geliştirmeyi planlayabilirsiniz. Bu durum kendinizi olduğunuz gibi kabul etmek ve bir takım zorluklarla da baş etmek için yeteneğini geliştirecek. Bu doğal olarak siz ve arkadaşlarınız ve aileniz arasında daha güçlü bir ilişki yaratacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu