Genel

Kişisel Gelişim Kitapları Nasıl Okunur

Dünya’da birçok insanın hayatında hep daha ileriye gitmek birken iki iki iken üç olmak vardır. Tabi tembel bir insan değilseniz. İnsan dil öğrenme, bir meslek edinme ve benzeri şeylerden sonra içinde hep daha fazlası olması gerektiğini hissetmeye başlar. Bunun için genelde kitaplara başvurur.

Kişisel Gelişim Kitabı

Kişisel gelişim kitapları son yıllarda birçok insan tarafından okunmakta daha azı tarafından kaleme alınmaktadır. Peki, bu kadar aldığımız ve başucu kitaplarımız arasına yerleştirdiğimiz bu gelişim kitapları nedir? Bir kişisel gelişim kitabı insan hayatındaki zorlukları aşmada, uzun vadede planlarını nasıl düzenleyebileceğini bulmada ve hayatında nasıl daha mutlu olabileceğini göstermektedir. Tabi her piyasada olduğu gibi burada da çürük meyveler yok değil.

Çürük Meyveler

Bazı kitaplar öyle pazarlanıyor ve insanların gözleri öyle bir boyanıyor ki insan bu kitabı alıp sadece okuyarak bile hayatında inanılmaz şeyler başaracağını düşünüyor. Maalesef küçük bir azınlık dışında insanlar böyle şeylere ilgi duyup para ödüyorlar ve sonucunda pek hoş şeyler daha doğrusu vaat edilen gelişme görülmüyor. Bu tür kitaplara kanmayıp kendimizi geliştirecek kitapları bulmaksa yine bize düşüyor. Her şeyden önce ne istediğimizi bilerek araştırmalıyız kitapları. Hangi konuda kendimizi geliştirmek istiyorsak sağlam yazarlardan uçuk kaçık hayallere daldırmayan kitaplardan ayağı yere basan şeyler okumalı, onlara göre hareket etmeliyiz.

Nasıl Okunur?

Bir kişisel gelişim kitabını bir öykü okur gibi değil de hayatımıza yön verecek bir alet yapmasını öğrenir gibi dikkatli ve bilgileri özümseyerek okumalıyız. Hayatımızdaki sorunlarla yüzleşerek ve bunları kendi karakterimize uygun bir şekilde nasıl aşacağımızı öğrenerek okumalıyız. Gerektiği yerlerde notlar almalı, eğer bir yeri anlamadıysak ya da kafamızda somut bir yerlere oturtamadıysak çevremizdeki insanlara danışarak anlamadığımız bir yer kalmamasına özen göstererek ilerlemeliyiz kitapta. Aslında öz olarak kitaptan sadece yol yordam öğrenmeliyiz.

Sonuçta kitaptan öğrendiklerimizi hayata geçirecek olan bizleriz ve her şeyden önce bu bizim hayatımız. Belki de bu yazıda bahsettiğimiz ve hayatımızda farkındalık sağlayacak şey en sonda bahsettiğimiz hayatın kime ait olduğu ve bu hayatın doğurduğu sorumluluğu kimin sırtlayacağıdır. Sonuç olarak gelişim kitabı sırtımızda bu yükle ilerlerken bize en iyi ve gerekli yolu gösterir. Kitabı böyle okumalıyız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu