Genel

Japonya’da Eğitim Nasıl

Japonya, Asya kıtasının doğusunda bulunan bir ada ülkesidir. Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olmakla beraber eğitim sistemleri arasında dünya sıralamasında iyi bir konumdadır. Gerek eğitime ayırdıkları bütçeyle gerekse verdikleri kaliteli eğitimle Japonya, eğitime önem veren bir ülkedir.
 
Genel olarak Japonya’daki eğitim sisteminin ana hatlarına bakılırsa eğitimin toplamda 16 yıl sürdüğü görülmektedir. İlkokul eğitimi zorunludur. Ortaokul, lise ve üniversite eğitimi zorunlu değildir ancak öğrencilerin bu eğitime devam etme oranları oldukça yüksektir. Bir okul yılı Japonya’da 1 Nisan ile 31 Mart arasındadır. Bir yılda üç dönem olarak uygulanan eğitimde pazartesinden cumartesi öğlene kadar yani 5,5 gün ders yapılmaktadır.
 
Okul Öncesi Eğitimi
 
Japonya’da aileler çocuklarının okulöncesi eğitimine oldukça önem vermektedirler. Güncel verilere bakılırsa 3 yaşındaki çocukların yaklaşık %80’i okulöncesi eğitimi alırken bu oran 4 yaşındaki çocuklarda %90’a kadar çıkabilmektedir.
 
İlkokul Eğitimi ve Ortaokul Eğitimi
 
İlkokul eğitiminin ücretsiz ve zorunludur. İlkokul eğitimi yaklaşık 6 yıl sürmektedir. 6 yaşını bitiren her çocuk ilkokul eğitimi görmektedir. İlkokul eğitiminin ilk üç yılında kesinlikle sınav yapılmaz. İlk üç yılda sınav stresini yaşatmak yerine çocuklara kişilik ve karakter eğitimi verilerek iyi bir insan olmanın önemi aşılanırken doğaya ve hayvanlara saygı eğitimi de verilmektedir. Bu üç yılın sonunda çocuklar; bilim, matematik, el sanatları, sosyal bilgiler gibi dersler görürler. Çoğu ilkokulda üniforma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ortaokul eğitimi zorunlu eğitimin son dönemini oluşturmakla birlikte buradaki eğitim 3 yıldır ve üniforma zorunludur.
 
Lise Eğitimi ve Yükseköğrenim
 
Lise eğitimi 3 yıl sürmektedir ve zorunlu değildir. Japonya’da yükseköğrenim zorunlu değildir ancak yükseköğrenim kurumlarındaki eğitim oldukça kaliteli ve modern teknolojiyle yürütülmektedir.
 
Diğer Noktalar
 
Japon okullarında, okullarda görevli elemanlar bulunmamaktadır. Okuldaki tüm işler, öğrenci-öğretmen iş birliği ile yapılmaktadır. Tuvalet temizliğinden bahçe düzenine kadar öğrenci ve öğretmenler birlikte çalışırlar.
 
Okullar teknolojik altyapı olarak oldukça iyi bir konumdadır. Öğrenciler küçük gruplara ayrılarak eğitimlerini sürdürürler. Sınıf ve okul temizliğini bu gruplar sırasıyla yapar. Okulda yemekler öğrenci ve öğretmen bir arada olarak yenir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu