İş

Hentbol Lisansı Nasıl Alınır?

Hentbol en basit tanımıyla topların eller yardımıyla rakip kaleye atılmasıdır. Hentbol ile ilgilenmek isteyenler çocuk yaşlarda da başlayabilir. Bu spora ilgisi olan, severek oynayan veya izleyen, kendini bu konuda yetenekli gören ve keyif alan her birey bu spor dalına başvuru yapabilir. 
Ülkemizde bu sporun icrası için çok çeşitli mecralar yer almaktadır. Bu gibi eğitim alanlarına örnek olarak şunlar gösterilebilir:

-Hentbol kulüpleri, Gençlik merkezleri, Okul takımı, Spor kulüpleri, Türkiye Hentbol Federasyonu tarafından ülke genelinde açılan kurslar, İl veya ilçe spor tesisleri, Özel spor kulüpleri vb.

Hayalinde Hentbol olan bireyler tabi ki takımının adını ve kendi adını şampiyonluk için duyurmak, Bağlı bulunduğu kulübün adını yüceltmek ister. Yeni katılım göstermiş bir hentbol sporcusu tabi ki böyle maçlara çıkmadan önce sporcu olduğunu kanıtlaması gerekir. Bu kanıtın en büyük göstergesi lisans sahibi olmaktır. Lisanssız bir sporcu müsabakalara katılması istenmez. Lisans bağlı bulunduğu tesis tarafından çıkarılır ve ilgilisine iletilir. 

Hentbol İçin Lisans Nasıl Alınır?

Öncelikle bağlı bulunduğu kuruma lisans istiyorum diye talepte bulunmalıdır. Bazı spor kulüpleri lisansları sahiplerine erken verirken, bazı spor kulüpleri, sporcunun oyun yeteneğine, sürdürebilir gücüne bakar. Eğer bir müsabaka için lisans istenirse bu kriterler göz önünde tutulur.
Lisans çıkarmak için çeşitli belgeler istenir. Bunlar: 
-Sağlık raporu( sporcunun oyunu oynamasına engel bir rahatsızlığın kontrol edilmesi için gereklidir) 
– Vesikalık fotoğraf-2 adet ( lisansa yapıştırmak ve kayıtta tutmak için istenir)
​​​​​​-Bağlı bulunduğu kuruma bağlı çalışan antrenörün onayı

-Sporcu 18 yaşından küçükse velisinin onayı 
– Nüfus Cüzdanı fotokopisi

-Onay formu

 ​​​​​​Sporcu lisansları günü dolduğu zaman vize edilmeleri gerekir. Aksi takdirde lisans geçerliliğini kaybedecektir. Lisansı çıkarma işlemi kulüp başkanları veya ferdi olarak da çıkarılabilir.

Sporcu Lisansına Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?

Lisanslı olmanın sporcu açısından pek çok avantajı bulunmaktadır. Sahip olunan lisans ile yarışmalara veya müsabakalara girebilirsiniz. Ayrıca lisanslı olmak, lisans sahibi olamayan birçok sporcuya göre sizi  1-0 önde yapar. Çünkü lisans resmi bir belgedir ve sizin hentbol alanında bir tecrübe sahibi olduğunuzu gösterir. 

Lisansa sahip olan sporcular BESYO (Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu) gibi okullara da size özgeçmiş olarak avantajlar sağlamaktadır. Bu okullarda okumak isteyen sporcular öz geçmiş sahibi olmalıdır. Tabi ki lisansın da kendi içinde dereceleri vardır. Bu dereceler spor yaptığınız yıllar veya kazandığınız müsabakalar olarak lisansınız için etki gösterir. Profesyonel lisansa sahip olmak, amatör bir sporcu lisansına göre daha çok avantaj getirecektir. Bu sporda ilerlemek ve başarılı olmak sizin elinizdedir. Takımınızı ve potansiyelinizi yükseltmek için bu dalda çaba göstermeniz gerekir. 

Hentbol ile uğraşmaya çocukluk yaşında başlayıp ve lisansa sahip olmak pek çok avantaj katar. Hem bedensel olarak hem de sporcu kariyerinize yıllar boyu sporcu olduğunuzu göstermek için gereklidir. Çocuk bedeni bir spora alışmaya daha yatkındır ve kolay eğitilir. Bunun için genellikle şampiyon olan sporcuların hayatında hep çocukluk yaşlarda başlama yatmaktadır. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu