Sağlık

Hangi Spor Boy Uzatır

İnsanların boylarının uzunluklarının farklı farklı olması gerek çevresel gerekse ailesel birçok etkene bağlanabilir. Yapılan araştırmalara göre bir spor dalı ile uğraşmak boy uzunluğunun yarısından daha azına etki ediyor. Ailesel genlerden gelen boy uzunluğu ile ilgili genler ise çok daha fazla etkili. Boy uzatmak için insanlar çeşitli boy uzatan aktiviteler yapıyorlar ve bunların etkisi doğru bir şekilde yapıldığı zaman oldukça fazla. Spor aktivitelerinde yapılan hareketler genel olarak kemik uzamasını ve kas gelişimini uyarmakta ve boyu gözle görülür bir şekilde artırmakta. 

Uzun Spor Saatleri

İnsanlar uzun süre spor yapmanın boy atılımını katlayacağı düşüncesinde hareket edip vücutlarını uzun saatler spor yaparak yoruyorlar. Yapılan araştırmalara göre uzun saatler spor yapmanın vücuda faydasından çok zararı var. Çok uzun süre spor yapan bir insanın başta kas sağlığı olmak üzere çok çeşitli vücut sistemleri artan laktik asit ve çeşitli asidik vücut salgıları yüzünden bozulabiliyor. Bu bozulma sorunu kişiden kişiye değişse de çok fazla ve ağır bir şekilde spor yapan insanlarda felç vakaları bile görülebiliyor.

Hangi Spor Daha Çok Boy Uzatır

İnsanlar arasında yaygın ve doğru bir görüş olan basketbol sporunun boyu uzattığı bilimsel açıdan da doğrudur. Basketbol oynayan bireylerde gelişen kas ve kemik yapılan sürekli egzersiz ve hareketler neticesinde hem sağlamlık kazanır hem de güçlü bir vücut yapısı oluşturduğu için yaşlılık için rahat bir dönem sağlar. Basketbol dışında boy uzatan sporların başında voleybol, yüzme ve çeşitli parkur sporları geliyor. Eğer kişi çocukluktan itibaren bu spor dallarından birinde ilerleme veya süreklilik gösterirse boyu bu sporları yapmayan yaşıtlarına göre oldukça uzun oluyor.

Yaşlılığın Sporla İlişkisi

Uzun ve sağlıklı bir yaşlılık yaşayan birçok insan gençliğinde düzenli aktivite yapmış insanlardır. Yaşlılık sebebiyle çeşitli yönlerden zayıflayan vücut eskiden olduğu kadar esnek değildir ve bazı aktiviteleri istese de yapamaz. Bu da yaşlı insanlar ve spor arasında büyük bir uçurum oluşturur. Gençlerin yapacağı pek çok sporu yaşlılar yapamasa bile yaşlı insanların da yapabileceği birçok aktivite bulunur. Örneğin yaşlı bir insan her gün belli bir mesafeyi yürüdüğü zaman vücudundaki kasların çoğu o yaşta bir insanda olması gerektiği gibi çalışır ve vücut bundan oldukça fazla faydalanır. Yaşlı insanlar için yapabileceği sporları yapmak en sağlıklısı olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu