Genel

Genel Kültür Nedir Nasıl Geliştirilir

Kültür en basit tanımıyla bir toplumdaki maddi ve manevi değerler bütünü olarak tanımlanmaktadır. Gelenekler, görenekler, örf ve adetler, ananeler bir kültürü oluşturan önemli unsurlardandır.
 
Genel Kültür Nedir?
 
Toplumu oluşturanlar insanlardır. Tam bu noktada toplumu meydana getirmiş olan insanların her türlü yaşama alışkanlıklarının, bu insanların bilgi birikim düzeylerinin kendi içerisinde meydana getirdikleri gelişim süreci; genel kültürün tanımını oluşturmaktadır. İşte tam bu noktada genel kültür toplumların bu yaşayış tarzlarını yani kültürlerini anlama süreci olarak da tanımlanabilir.

Dünya üzerinde birbirinden çok farklı kültür ve yaşam tarzına sahip toplum bulunmaktadır. Bu toplumların içerisindeki her birey, kendi toplumunun yaşantısını, örf ve adetlerini, kısacası toplumunu anlamaya çalışılırsa genel kültürünü de bu derece anlamış ve geliştirmiş olacaktır. Kısaca tanımlamamız gerekirse genel kültür; bireyin yaşadığı medeniyet hakkında, içerisindeki toplum hakkında bilgilenmesi yani bilgi sahibi olmasıdır.
 
Genel Kültür Nasıl Geliştirilir?
 
Genel kültürün geliştirilmesinin birey açısından oldukça olumlu katkıları vardır. Bu bağlamda genel kültürün geliştirilmesi için bazı becerilerin yerine getirilmesi de son derece önemlidir.
 
1- Kitaplar, Gazete ve Dergiler
 
Kitaplar toplumların ve bireylerin geleceğe bıraktıkları en önemli miraslardır. Bu bağlamda kitap okuma alışkanlığını edinmiş bir birey zaman içerisinde genel kültür birikimine de son derece önemli katkılar sağlayacaktır. Bunun yanında gazete ve dergileri okuma alışkanlığı edinmiş birey toplumundan haberdar olacaktır bu da genel kültürünü geliştirmesi için çok önemli olacaktır.
 
2- Spor Yapmak
 
Genel kültürünü geliştirmek isteyen bir birey spor yaparsa daha zinde bir zihne sahip olacaktır. Bu da genel kültürünü geliştirmek için gerekli olan bilgilerin daha da kalıcı yer edinmesini sağlar.

3- Gezmek ve Seyahat Etmek
 
Farklı yerler, şehirler,  mekanlar görmek birey için her zaman katkısı bol bir etkinlik olmuştur. Bu bağlamda gezmek, görmek bireyin genel kültürünü artıran önemli etmenlerdendir.
 
Tüm bu maddelerin dışında, çevremizdeki insanlarla iletişim içinde olmak, insanları dinlemek, teknolojiyi uygun kullanmak, müzik dinlemek, daha çok araştırmak ve okumak da genel kültürün geliştirilmesinde son derece önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu