Teknoloji

Gelecekte Teknoloji Nasıl Olacak

Dijital dünyanın nimetlerinden yararlanmaya başladığımız ve hayatımızı kolaylaştıran teknolojilerle tanıştığımız ilk araç ve ilk günden bugüne kadar gelen süreçte, insanlık çok uzun bir mesafeyi çok kısa bir zamanda kat etti. Teknolojinin yaşamımıza olan faydaları her geçen gün artıyor ve insanların fiziksel ve zihinsel etkinliklerini algoritmalarla, yazılım, program ve en nihayetinde robotlarla ve teknolojik cihazlarla bilgisayarlara, makinelere aktarıyoruz. Böylece insan var olan sınırlı enerjisini başka alanlarda işlerlik kazanacak şekilde kullanırken, yaşamın rutin işlerini ise günümüzde çoktan makinelere emanet etmeye başladık.

Gelecekte teknolojinin nasıl olacağı ise insanın en büyük merak konularından bir tanesi. Hayatımızın her alanına giren teknolojik ürünlerin yaşamımızı daha ne kadar kolaylaştırabileceğini düşünürken her gün teknolojik cihazlarla olan etkileşimimizi bir adım öteye taşıyacak yeni buluşlar ve ürünler ortaya çıkıyor. İşte teknolojinin geleceğine dair kimi tahminler…

Teknoloji Yaşamlarımızın Geleceğini Nasıl Etkileyecek?

Günümüzde teknoloji ile yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi kavramlarını çok daha sık duymaya başlamışken, insan tarafından yapılan kimi meslekleri çoktan makinelere ve robotik sistemlere bırakmaya başladık bile. Günlük ihtiyaçlar için gidilen bir market alışverişinde artık kasa görevlilerini daha az görüyoruz. Bir banka sırası almak için görevliler dışında otomatlar kullanılmaya başlanalı yıllar oldu. En sık yaptığımız tüm alışverişlerimiz için artık elimizle dokunmadığımız, görmediğimiz ürünleri, bilgisayar dünyasında bizi buluşturan ekranlar aracılığıyla (ödeme sistemlerinden, bilgi ekranlarına) her şeyin dijitalleşmesiyle bulup satın alıyoruz ve kapımıza kadar geliyor.

Sağlık alanında cerrahi robotların sağlık personelinin normalden daha az olması eşliğinde insandan daha hassas kollarla ve riski azaltarak ciddi ameliyatları yapabildiğine şahit oluyoruz.

Teknolojinin Geleceği Meslek Gruplarını Nasıl Etkileyecek?

Gelecekte de görebildiğimiz ve bilebildiğimiz en yakın şey dijitalleşmenin çok daha hız kazanması olacaktır. Sanayi Devrimi’nden bu zamana dek gelen süreçte özellikle son 100 senede katlanarak artan dijital süreçlerle insanlar kimi meslek gruplarını şu an çok daha kısıtlı kişiyle icra ediyor. Gelecekte marketlerde, taşımacılık yapılan depolarda, fabrikalarda insanları daha kısıtlı alanlarda görmemiz muhtemel.

Makine öğrenmesiyle bu cihazlar bir insandan çok daha hızlı bilgiyi alıp işleyip geliştirerek sunabilecek. Bu kuşkusuz insanın etkinliğinin olduğu mesleki alanları kısıtlayacaktır.

Teknoloji İnsanları İşinden Mi Edecek?

Teknolojinin ve makineleşmenin insanların yerini aldığı bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Gelecekte de bu ürünlerin sayısı artacak. İnsanların rutin işler için daha az kullanılacağı, garsonluk, süpermarkette çalışmak gibi işlerden, fabrikasyon işlere kadar yaşamımızın her alanında daha da sık teknolojiyi göreceğimiz apaçık ortada.

Bu robotlaşmayla kimi meslek grupları elbette gelecekte yok olacaktır. Fakat bu mesleklerin aynı zamanda evrilmesine de sebep olacaktır. Yazılım mühendisliği, kodlama, robotik ve teknolojiyle ilişkin yeni mesleklerin ortaya çıkmasıyla da insanlar için birtakım mesleki yer değişim olarak görmek bu süreci doğru okumak için daha faydalı bir bakış olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu