İş

Film Eleştirmeni Nasıl Olunur ?

Bulunduğumuz çağda en basit platformda bile insanlar eleştirilerini izleyicilere sunabiliyor. Bu dijital çağda film eleştirmenliğini ayırt etmek zor. Bir blog açıp orada istediğiniz gibi fikirlerinizi ve eleştirinizi insanlara aktarabilirsiniz. Ama bu sizin eleştirmen olduğunuz anlamına gelir mi, tartışılır. Eğer gerçekten bir film eleştirmeni olmak istiyorsanız bilmeniz ve sahip olmanız gereken bazı özellikler var. Bu özellikleri karşılayabiliyorsanız hiç durmayın açın izleyin ve onun hakkında yazmaya başlayın. Böylece yazıya ve sinema dünyasına olan hakimiyetinizi görmüş olursunuz.

İzlemekten zevk alıyorsanız ve yorumlamaktan kendinizi alıkoyamıyorsanız tam da size göre bir iş olabilir. Tabi iş demişken başta belli bir para kazancınızın olması zor bu yüzden bunları göze alarak başlamalısınız. Yani içinizde tutku yoksa bu iş sizi zorlayabilir.

Film Eleştirmeni Olmak İçin Sahip Olmamız Gereken Özellikler Nelerdir?

Maalesef bu konu hakkında üniversitede gidebileceğiniz bir bölüm yok fakat dışarıdan ders alabilirsiniz veya kendinizi sinema kitapları okuyarak, sinemanın tarihini araştırarak geliştirebilirsiniz. Her konuda izleyip yorum yapabilmelisiniz. Konuya objektif bakıp, beğenmediğiniz bir film iyiyse iyi demeyi öğrenmelisiniz. Sevdiğiniz, dil hakimiyetinin yüksek olduğunu düşündüğünüz eleştirmenleri takip edebilirsiniz. Bir başka en önemli konu da yazıya olan hakimiyetiniz. Kendi yazı dilinizi belirleyip, dil bilginizin yeterli seviyede olup olmadığına bakmanız gerekiyor.

Film Eleştirmenleri Ne Yapar?

İzleyip, bağlantı kurarak, anlayarak ve bir sonuca bağlayarak yazıya dökerler. Eleştirmenler için önemli olan, anlatılan şeyden çok nasıl anlatıldığı, o dili nasıl kullandığıdır. Eleştirmenlerin yazdıkları yazıların birçok şeye yararı olabilir. Mesela seyirciyi izlemeye yönlendirir veya anlaşılmayan, dikkatten kaçan şeyleri anlaşılır kılar. Yani gözden kaçanları önümüze serer.

Nasıl Yazarız?

Yazmak için önce izlemelisiniz. Bir izleyici olarak değil daha aktif bir biçimde sorgulayarak ve anlayarak izlemelisiniz. Özellikle kendinize neden sorusunu sorarak ilerlemelisiniz. Yönetmeni filmlerinden tanımanız da bu işi kolaylaştıracaktır. Çünkü bir süre sonra onun dilini çözmüş olacaksınız.

Yazıya dökmeye başladığınızda ise kötü olan bir şeyi eleştirmekten, iyi olan bir şeyi ise yüceltmekten çekinmeyin. Başka eleştirmenlerin yazılarını okuyun ve eleştirmekten korkmayın. Kısacası seyirci olun ve gözlemleyin. Sık sık kendinizi de eleştirin çünkü eleştiri olmadan üretim olmaz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu