Ekonomiİş

Arsa Yatırımının Faydaları

Çok hızlı gelişen dünya şartları ve beraberinde çok daha zorlaşan hayat şartları ile artık hemen herkesin kazandıkları parayı en uygun yatırıma yönlendirme şekilleri bir alternatif olarak çoğalmakta ve herkes için en doğru yatırımı seçmek güncel bir konu haline gelmiştir. Bu yatırım türlerinden biri olan arsa yatırımı ; özellikle büyük şehirlerde ve hızla büyümekte olan şehirlerde arsa yatırımına gitmek diğer yatırım araçlarına göre çok daha mantıklı bir durum halindedir.

Arsa Yatırımları Çeşitleri

Her yatırım çeşidinde olduğu gibi arsa yatırımında da uzun vadeli ve kısa vadeli olmak üzere değerlendirmeler yapılır. Kısa vade emek çok fazla beklemeden kar elde etmeyi amaçlayan lar için özellikle yapılaşmanın en yoğun olduğu bölgelerde alımlar yapmaktır. Uzun vade ise fiyatı çok daha uygun olup uzun bir zaman beklemeyi göze alabilmektir. Her zaman için söylenen uzun vadede olan beklemeler çok daha artılarla dönüş yapar.

Büyükşehirlerde konut ihtiyacı her daim olduğundan arsalar devamlı surette değer kazanır. Yatırım yapılacak arsanın konumu, tapusu, hisseli olup olmadığı, imar durumu, uzun ya da kısa vadeli yatırım şekli hali dikkat edilmesi gereken kıstaslar dır. Arsa yatırımı her zaman ilk sıralarda olan yatırım aracıdır. Yatırım yapılacak arsanın konumu en dikkat edilmesi gereken detayıdır.

İmar Planı

Arsa ya da arazi alımlarında imar planı için iyi bir araştırma olmazsa olmaz kuraldır. Yapılacak konut için uygun olup olmadığı mutlaka detaylandırılmalıdır. Özellikle dere, göl yakınlarındaki arsalar için bu dikkat iki katına çıkmak zorundadır. Çünkü bu konumdaki arsalarda ayrı özel şartlar vardır.

Arsa ya da arazinin hisse durumu da çoğu zaman büyük sorunlar yaşatabilir. Mesela tapusu olmayan bir arsa satın alınmamalıdır. Çünkü bu tür durumlarda olan tek şey sadece toprağın kullanılmasıdır, başka bir hak talep edilemez. Arsa yatırımlarında en az 5 ila 10 yıllık vadeliler gözden çıkarılmalıdır. Ancak bu şekilde beklentiler karşılanabilir düzeye gelecek ve doğru bir yatırım aracı olduğu belirlenecektir. Arsanın doğru yerde alınması ve uygun fiyatla satışa sunulması bu yatırım aracından kar elde edilmesi demektir. Yani doğru yerden arsa almak, doğru zamanı beklemekle, satım için doğru zamanı tercih etmekle arsa yatırımı doğru kullanılmış olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu