Seyahat

ANTARKTİKAYA SÜRDÜRÜLEBİLEN SEYAHAT ASLINDA MÜMKÜN MÜDÜR?

Antarktika bir gezginin son sınırıdır. Diğer altı kıta bir kontrol listesinde işaretlendiğinde, bu hedef bir siren gibi şarkı söyleyerek, meraklıları çağrıya kulak verecek kadar cezbediyor. Buraya yolculuk çok uzun sürmektedir. Drake Boğazı’nda hayatınızdan bezecek kadar beklersiniz. Kalın cüzdanı aniden kağıt sayfasına çevirebilir bu seyahat. Ancak para biriktirebilirseniz ve bu günlerce süren zorlu, mide bulandırıcı deniz seyahatlerine alışıksanız çok büyük tarafı ıssız ve bembeyaz olan Güney Antarktika’yı deneyimleyebilirsiniz.

Her yıl daha fazla cesur gezgin Antarktika’ya gidip bu büyüleyici seyahati yapıyor. Uluslararası Antarktika Tur Operatörleri Birliğine göre, insanlar sezon boyunca bu kıtaya seyahat etti. Bu da Antarktika’ya aslında ne kadar çok insanın seyahat ettiğini gösteriyor.

Tabii ki bu seyahatin de her seyahatte olduğu gibi bir sürü zorluğu var. Pandemi dolayısı ile evde kalma yasağı, yurt içi seyahat kısıtlamaları ve küresel olarak yurt dışı uçak seferleri bu seyahatin önünü kesiyor. Ama meraklı gezginlerden bazıları ise sabırsızlanıyor.

Ancak şöylede bir gerçek var; Bu süreç bitse bile bu Antarktika’nın tıpkı bir Barselona ya da New York gibi kalabalık bir yer olmasını beklemeyip bir sürü planlar yapmış olanlar var. Hızla eriyen buzulları görmezden gelmemek elde değildir yine de. Bazıları bunu son şans turizmi olarak adlandırdıkları için çoğu insanı bunu büyük bir macera olarak görmektedir.

Antarktika uzun zaman boyunca araştırmaya adanmış bir yer olmuştur. İmzalanan Antarktika Antlaşması, kıtayı bilimsel bir koruma alanı, farklı milletlerden bilim adamlarının çalışmalarını kendi araştırma istasyonlarında barış içinde yürütmeleri için güvenli bir yer olarak kurdu. Sonra, LindbladExpeditions’ın kurucusu Lars-Eric Lindblad, ilk yolcu gemisini Antarktika’ya getirdi ve düzenli gezi uçuşları başladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu