Sağlık
Trend

Alkali Diyet Nasıl Yapılır

Alkali diyet, son zamanlarda sağlıklı olmak ve kilo vermek için önerilen ve araştırılan diyetlerdendir. Alkali kelime olarak asidin tersidir. Alkali diyetin genel prensibi vücuda asit gıdalar almayıp bunun zıttı olan alkali gıdaları tüketmektir.

Neden Alkali Diyet Yapmalıyız? 

Kan vücudumuzun her yerine ulaşan, tüm dokularımıza besin ve oksijen taşıyan yine dokulardaki atık maddeleri toplayan hayati bir sıvıdır. Kan asit veya alkali değil, alkaliye yakın nötrdür. Vücudumuzda çıkan atıklar ise genellikle asittir. Atıklar kanımızda taşınır ama kan asit olursa insan ölecektir bu nedenle vücudumuz buna izin vermez, tampon sistemlerini kullanarak asitlerin vücudumuza zarar vermesini engellemeye çalışır. Bu nedenle vücut için yararlı, mineraller gibi bazı bileşikler kullanılırken vücudumuz yorulur. Diğer yandan vücut asit olmak istemez, bunun için yağ depolarken yağların içine bazı zararlı, asit atıklar da saklanır. Kilo verirken yağ yaktıkça bu asit atıklar serbest kalacağından vücut kilo vermek istemeyebilir. Bu durumu engellemek için alkali beslenerek asitleri nötrleyecek besinler alabiliriz.

Alkali Diyet Yaparken Neler Tüketilmelidir?  

Bitkisel besinler çoğunlukla alkali iken hayvansal besinler daha çok asittir. Alkali diyet yaparken mümkün olduğunca çiğ olarak sebze tüketilmesi doğru bir yaklaşım olacaktır. Amaç vücudun alkali yapılmasıdır, tüketilen besinlerin yanında özellikle yağ yakımı istenen durumlarda, kilo vermeye çalışırken bol su içerek vücutta alkali ortam yaratılabilir. İçilen suyun alkali olması bu aşamada önemlidir. İçme suyunu alkali yapmak için ilk öneri suya karbonat eklemek ikincisi ise limon eklemektir. Limonun asitli bir gıda olduğunu biliyoruz ama tükettiğimizde alkali şekilde metabolizma olmaktadır. Alkali diyet yaparken güvenle limonlu su tüketilebilir.

Alkali Diyet Yaparken Hangi Besinlerden Kaçınılmalıdır? 

Hayvansal ürünler genel olarak asitlidir. Alkali diyet yapmak istiyorsak et ürünleri, süt ürünleri, yumurta gibi hayvansal ürünlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Bu süreçte protein ihtiyacı deniz ürünlerinden, mercimek gibi kuru baklagillerden karşılanabilir. Brokoli, ıspanak ve bezelye de protein oranı diğer sebzelere nazaran biraz daha yüksek sebzelerdir.

Vücudumuzun Alkali Olup Olmadığını Nasıl Anlarız? 

Vücudun alkali ya da asit olduğunu anlamanın en kolay yolu sabah uyanır uyanmaz idrar rengine bakılmasıdır. Renk ne kadar koyu ise o kadar asitlisiniz demektir. Gün içinde su tüketimine bağlı olarak bu rengin tonu açılır ancak asıl önemli olan sabah uyanır uyanmaz görülen renktir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu