Teknoloji
Trend

5G TEKNOLOJİSİ NEDİR?

Teknoloji hepimizin hayatında gün geçtikçe daha fazla konumlanmaya başlarken bir yandan da kullandığımız teknoloji her geçen gün kendini yeniliyor. Bu anlamda sık sık duyduğumuz teknolojik terimlerden bir tanesi de G teknolojisi. Anlam olarak İngilizce “Generation” kelimesinden geliyor. Türkçe karşılığı ise “Nesil” demek. Şu anda bakıldığında her 10 senede bir teknoloji dünyasında nesil atlıyoruz. 5G teknolojisi kavramına gelmeden önce kısaca G teknolojisi genel olarak geçtiği aşamalar nelerdi, G Teknolojisi nereden nereye geldi gibi sorular önem kazanıyor.

Generation’un Gelişimi (GG)

  • 1G Teknolojisi: İlk olarak 80’ler 90’lar diye tabir edilen dönemlerde ortaya çıktı. İlk kez kullanılan cep telefonu şebekelerine verilen isimdi. Evlerde kullanılan sabit telefonlarda olduğu gibi analog modem kullanılırdı. Sadece ses ile iletişim sağlardı.
  • 2G Teknolojisi: 2000’li yılların başlarına kadar kullanılan bir sistemdi. Analog sistemden sayısal haberleşmeye geçişin sağlandığı teknolojiydi. Sesin yanında SMS (kısa mesaj) ile haberleşme kullanılmaya başlandı.
  • 3G Teknolojisi: Akıllı telefonların kullanılmaya başlandığı teknolojidir. 2000-2010 yılları arasında kullanıldı. Daha önce iletişim, ses ve mesaj yoluyla sağlanırken 3G ile birlikte veri odaklı iletişim sağlanmaya başlanmıştır. İnternet taşınılabilir olmaya başlamıştır.
  • 4G Teknolojisi: 3G teknolojisinin getirdiği yeniliklerin yanında 3G teknolojisinin özellikle dolaşım halindeyken hızının ve kalitesinin düşmesi nedeniyle iletişim istenilen kalitede sağlanamıyordu. Daha hızlı ve kaliteli kablosuz iletişim sağlama adına 4G teknolojisinin olanaklarından faydalanılmaya başlandı. Bu teknoloji ile birlikte veriler hızlı bir şekilde aktarılmaya başlandı. Yüksek kapasiteye sahip verilerin aktarım hızının artması iyileşme sağladı. En önemli değişiklik mobil haldeyken veri hızı transferinde herhangi bir değişim olmamasıydı. Görüntülü konuşma, veri transferi, oyun uygulamaları HD kalitesinde sağlanmaya başlandı, dosya transferi hızlandı.

Kronolojik olarak bu gelişmeler devam ederken sıra 5. nesil teknolojisine geldi. Şu anda bu teknolojiyi kullanmaya başlayan ülkeler mevcut. Diğer yandan bu alanda yatırım yapan ülkeler ise bir an önce altyapılarını bu teknolojiye hazır hale getirmeye çalışıyorlar. Peki veri transferi ve iletişim alanında çağ atlatacağı öngörülen 5G teknolojisi nedir ve hayatımızda ne gibi değişikliklere yol açacak?

5G Teknolojisi Nedir?

Bu soruyu detaylandırmadan önce tek kelime ile cevap vermek gerekirse hızdır. Teknolojideki en büyük değişiklik hızındadır ve diğer tüm değişimlerde buna bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Teknolojinin değişimi hızın değişimine bağlı olarak gerçekleşmektedir. İşlemler ne kadar süratli yapılırsa değişim ve dönüşüm o kadar fazla olacaktır.

Yıllar önce İsrail’de bir grup internet kullanıcısı o dönem yeni yeni ortaya çıkan ADSL sisteminin hızını test etmek için veri transferi ile aynı anda bir posta güvercini uçurmuşlardı. 100 km mesafe uzaklıktaki bir yere internet üzerinden veri transferi başlatmışlardı. Aynı anda aynı noktaya bir posta güvercini göndermişlerdi. Posta güvercini 100 km uzaklıktaki noktaya ortalama 2 saat sonra ulaştığında veri transferi hala devam ediyordu. İnternet teknolojisinin yeni gelişmeye başladığı dönemlerdi. Henüz altyapılar yeterli değildi ama zamanla bu alanda değişimler başladı. Şu anda dünya üzerinde 5.1 milyar mobil internet kullanıcısı olduğu belirtilmektedir. Bütün kullanıcıların beklediği şey ise en temelinde işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesidir.

5G Geleceğin İletişim Teknolojisi mi?

Teknolojik değişmelerin bizleri direkt etkilediği günümüzde köklü bir dönüşüme neden olacak olan 5G teknolojisi ile ilgili olarak hayatımızda önemli değişimler yaratacağını söyleyebiliriz.

Önce internet ile tanıştık arkasından mobil telefonlar ile ve bu iki gelişme hayatımızın önemli bir parçası oldu. Şimdi bu iki teknolojik gelişmenin birbiriyle uyumunu daha ileri götüren çalışmalar yapılıyor.

5G en son teknoloji olan 4G’den minimum 10 kat daha hızlı olacağı açıklanmıştır. Ortalama tahmin edilen hızın saniyede 1.4 gigabit olduğu, 10 gigabite kadar çıkabileceği öngörülmektedir. 4G teknolojisinin bağlantı hızı mobil ağlarda 100 Mbs ‘dir. Şu anda telefonlarda kullandığımız sistemden 15-20 kat daha hızlı bir sistemden söz ediyoruz. Bunun sonucu olarak en basit bir şekilde 10-15 saniye gibi kısa süreler içerisinde mobil cihazınıza bir sinema filmi indirebileceksiniz, internet sitelerinin açılma süresi minimuma düşecek, mobil oyunlar daha süratlenecek ve görüntülü konuşma sırasında yaşanan bağlantı ve diğer problemlerde yine asgari düzeye inecek.

Bunlar öngörülebilir değişimler. Buna ilaveten daha köklü değişimler yaşamamızda olası. Örnek vermek gerekirse 5G teknolojisi ile birlikte daha minimize edilmiş cihazlar gelişecek ve kullanımı kolaylaşacak. Örneğin bir banka görevlisiyle evinizden görüntülü bağlantı oluşturup işlemlerinizi online bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

5G Hizmetinin Uygulamaya Geçiş Süresi

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var 5G teknolojisi için baz istasyonları, uydu antenleri gibi altyapı ile ilgili cihazların hazırlanması işlemi var. Türkiye’de şu anda fiber kablo uzunluğu olarak BTK verilerine göre 2018 senesinde 355.028 km iken en son verilere göre 371.305 km uzunluğunda altyapısı mevcut durumda. Güney Kore’de fiber altyapının genel altyapıya oranı %82, Japonya’da %79, İsviçre’de %71, Portekiz’de %50 iken Türkiye’de %22 oranındadır. Bu oran 36 üyesi bulunan OECD ortalaması %28’in altındadır.

Türkiye’de 5G kullanılıyor mu?

Türkiye’de Aselsan ve Turkcell yardımı ile 5G baz istasyonu çalışmaları yapılmaktadır. Bu anlamda 2020 ve 2021 senelerinde altyapı ve test sürümlerinin devam edeceği, 2022 senesinde ise sistemin kullanıma hazır olacağı öngörülmektedir.

Dünya genelinde ise her bölgede farklı çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmalar paralelinde Avrupa’da hazırlıkları tamamlamış ancak ticari kullanıma açılmamış ülkeler var. ABD, Almanya, İngiltere 5G ile ilgili donanımları tamamladı ve şebekeleri açmış durumda.

Uzak Doğu ise bu konuda bir adım önde. 5G teknolojisi ile ilgili alt yapılarını tamamlamış ve kullanmaya başlamış durumdadır. Hatta Çin Halk Cumhuriyeti 5G teknolojisi ile ilk uzaktan ameliyatı gerçekleştirdi. Buna ilaveten bu teknoloji ile çalışan araçlar dizayn etmeye çalışıyorlar. Şu anda Çin’de 5G abone sayısı 100 milyon kişiyi geçmiş durumda.

Aynı şekilde Güney Kore’de de gerekli altyapılar tamamlandı ve şu anda 7 milyon 5G abonesi bulunmaktadır.

Dünya genelinde ise şu anda 36 ülkede 5G teknolojisinin kullanıldığı raporlanmaktadır.

5G Teknolojisi Neyi İfade Ediyor

Dünya genelinde yaşanan son gelişmeler ile birlikte teknolojiye olan yatırımlar arttı. Kullanıcı tarafında teknolojiye dönük önemli bir sıçrama meydana geldi. Hem tecrübe anlamında hem ihtiyaç anlamında teknolojiyle kullanıcı arasındaki mesafe azaldı. Üreticilerde bu anlamda yeni teknolojik gelişmeleri ortaya koyma telaşına düştü.

5G ile ilgili en önemli unsurun hız olduğunu belirtmiştik. Bu durumun akabinde birçok değişiklikler olabileceğinin de aşikâr olduğu beklenmektedir. Bu değişimlerden bir tanesi de nesnelerin interneti kavramının kullanabilecek olması. Özellikle yeni teknolojinin getirdiği hız, büyük verilerin transferlerinin kolaylaşması gibi unsurlar sebebiyle nesnelerin interneti için uygun ortam oluşacağı yönünde görüşler mevcut. Bu kavram 5G teknolojisi gündeme gelmeden önce mevcut olan bir kavram ancak bu sayede kullanım alanı genişleyecek ve uygulamalarıyla daha fazla karşılaşabileceğiz. Akıllı trafik sistemlerinin bölgelerde ki yoğunluk durumuna ve trafik akışına göre davranışlarını adapte edebilmesi nesnelerin internetine örnek olarak verilebilir.

Bütün bunlar olurken Çin’in 6G teknolojisi üzerinde çalışmaya başladığını ve ABD ile Çin arasında özellikle mobil markalar üzerinden ciddi bir rekabete gidilmesinin alt yapısında da 5G teknolojisi ile gelebilecek yenilikler yattığını belirtmek gerekir. Ülkemizde de konu ile ilgili çalışmalar devam ediyor ve 2022 senesinde kullanılmaya başlanması planlanıyor. Teknolojik olarak atılan her adım faydalıdır. Kimi zaman korkutucu sonuçları olup olmayacağı konusunda tartışmalar var ve bu konuda teknolojilere temkinli yaklaşmak gerektiğini düşünenlerin sayısı da azımsanacak düzeyde değil. Her ne kadar faydaları inkâr edilemeyecek kadar çok olsa da bazen insanın aklına takılabiliyor. İnsan kontrol edemediği şeyden korkmalı mı diye.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu