Genel
Trend

5 Adımda Tasarruf Yapma Teknikleri

Aile bütçesine katkıda bulunmak isteyip tasarruf yapma teknikleri hakkında bilgi sahibi olmayanlar için evde tasarruf yapmanın püf noktaları oldukça basittir. Öncelikle bilmeniz gereken en önemli şey tasarruf yapan insanların fakir veya cimri olmadığıdır. Tasarruf ve israf kişinin kendini geliştirmesi ve binciyle doğrudan ilgilidir. Bu nedenle giderleri takip etmek, satın alırken sorgulamak, tasarruf yapmak için çaba göstermek bilinçli tüketimin bir parçasıdır.

Evde Tasarruf Yapma Teknikleri Nelerdir?

Tasarruf nasıl yapılır? Evde nasıl tasarruf yapılır? Şeklindeki sorularının cevaplarını arıyorsanız bu bilinmeyen tasarruf yöntemleri tam aradığınız şey. İlk olarak nelerden tasarruf edebilirsiniz kısaca açıklayalım. Doğru bir nakit yönetimi sağlandığı zaman tasarruf yapmış olursunuz ve bu da kendinizi daha güvende ve daha mutlu hissetmenizi sağlar. Bu nedenle tasarruf yapmak çok önemlidir. Tasarruf yapmak istiyor fakat nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız işte 5 adımda tasarruf yapma teknikleri!

Harcamalarınızı Not Edin.

Tasarruf taktikleri arasında yapılacak ilk adım harcamalarınız not etmektir. Öncelikle ne kadar para harcadığınızı bulmanız gerekir. Yaptığınız tüm harcamaları takip ederek verilerinizi bir yere not alın. Daha sonra bunları kategorilerine göre sıralayın. Hangi kategoride ne kadar harcama yaptığınızı görmeniz, gereksiz harcamalarınızı da görmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle bir sonraki alışveriş esnasında bazı kategorilerde daha dikkatli harcama yapmış olacaksınız.Tasarruf yapma teknikleri arasında önemli bir adım olan not alma yöntemi bu konuda güzel bir başlangıç yapabilmek için oldukça işinize yarayacaktır.

Kendinize Limit Belirleyin

Harcamalarınızı not ederek başladığınız tasarruf yapma girişimine ikinci adım olarak limit belirlemeyi ekleyin. Tasarruf yapma teknikleri arasında oldukça gerekli olan limit belirleme alışkanlığı, anlık zevkler için uzun süreli faydaları göz ardı etmeyi engellemenizi sağlayacak. Maalesef bütçe yönetiminde pek çok kişi yanlış davranışlar sergilemektedir. Ancak önemli olan farkındalık ve doğru davranmak için çaba göstermektir.Özellikle alışveriş yaparken pek çok insan kendini kaybedebiliyor ve gereksiz harcamalar yapabiliyor. Bunun için yapılacak en önemli şeylerden biri alışverişe tok bir şekilde gitmektir. Çünkü açken ihtiyacınız olmayan şeyleri almaya meyliniz daha fazla olacaktır. Sonrası için kendinize limit belirlediğiniz halde kendinize güvenmiyorsanız, evden çıkmadan önce yanınıza belirlediğiniz limit kadar para almanız işinize yarayacaktır.

Önceliklerinizi ve İhtiyaçlarınızı Kararlaştırın

Tasarruf yapma teknikleri arasında en çok işe yarayan bir diğer adım da ihtiyaçlarınızın ve önceliklerinizin bilincinde olmanız ve ihtiyaç dışı harcama yapmamanızdır. Bütçenizi ihtiyaçlarınıza göre ayarlayın, önceliklerinizi karşılaştırın ve bu şekilde alışverişinizi yapın. İhtiyacınız dışında kıyafet almamaya özen gösterin. Kıyafet satın almadan önce alternatif bir kıyafetinizin olup olmadığını, ne sıklıkla ne kadar süre giyebileceğinizi ve en önemlisi buna gerçekten ihtiyacınızın olup olmadığını düşünebilirsiniz. En önemli kurallardan biri de önceliklerinizi belirlemeniz ve ilk olarak bunları satın almanızdır. Bu hem tasarruf yapma teknikleri arasındadır hem de sizi oldukça rahatlatacak bir yöntemdir.

Kredi Kartını Bilinçli Kullanın

En çok yapılan yanlışlardan biri de bilinçsiz kredi kartı kullanımıdır. Unutulmamalıdır ki kredi kartı size verilmiş bir hediye değildir. Tasarruf yapma teknikleri arasında oldukça önemli bu kurala mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Bilindiği üzere pek çok insan kredi kartı borçlarından dolayı psikolojik rahatsızlıklara yakalanabiliyor.Bilinçli kredi kartı kullanımı bir kolaylıktır. Sınırlarınızı belirleyin ve sınırlarınızın dışına çıkmayın. Gereksiz harcamalardan mümkün olduğunca kaçının. Kredi kartından yapılan her harcamanın sizin cebinizden çıktığını unutmayın.

Birikim Yapmak İçin Amaç Bulun

Tasarruf yapmak aynı zamanda birikim yapmanızı da kolaylaştırır. Herhangi bir sıkışıklıkta harcayabileceğiniz bir birikiminizin olması sizlere daha güvende hissettirecektir. Bu sebeple birikim yapmak için tasarruf yapma teknikleri öğrenebilir, kendinizi güvenceye alabilirsiniz. Bunun için ilk olarak bir hedef belirlemek oldukça önemlidir. Hedefiniz ne kadar sizi heyecanlandırırsa o ölçüde birikim yapmak için çaba göstereceksiniz. Böylece aynı zamanda da tasarruf yapmış olacaksınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu