İşTeknoloji

5 adımda Sosyal Ağlarla Potansiyel Müşteri Oluşturun

Sosyal medyada zaten etkili bir şekilde potansiyel müşteriler oluşturdunuz mu? İşletmenizde bunu başarılı bir şekilde yapabilmek için bu 5 adımı izleyin.

Yıllar içinde sosyal ağlar çok gelişti. Sadece arkadaş edinmenin bir yolu olmanın ötesinde, bir iş yapma aracı haline geldiler. Bunları potansiyel müşteri oluşturmak için kullanmanın sayısız olasılığı vardır ve bunların çoğu yalnızca ulaşmak istediğiniz kişilere bağlıdır.Bunu daha net hale getirmek için, sürece birkaç adımda yaklaşacağız:

Adım 1- İşletmeniz için en mantıklı kişileri tanımlayın

Hedef kişinin tanımı birkaç nedenden ötürü önemlidir, temel nedenlerden biri nitelikli kurşun başına maliyetin düşürülmesidir.

Bu konseptin arkasındaki fikir çok basit: birçok insan ürününüzü satın almaya karar verme gücüne sahip değil veya hedef kitlenize uymuyor.

Bu nedenle, ideal uyuma sahip ve hayır demeyi bilen Müşteri Adaylarına odaklanmak çok önemlidir. Bu sayede emeğiniz kesinlikle çok daha verimli olacak ve uzun vadede güzel sonuçlar elde edeceksiniz.

Adım 2- Hedef kitleniz için doğru Sosyal Ağları belirleyin

İdeal kişi tanımlandığında, hedef kitlenizi nerede bulacağınız biraz daha netleşecektir. Örnek: İdeal çalışanınızın bir BT Segmenti Proje Yöneticisi olduğunu ve en uygun olan şirketin genellikle 50 ila 100 çalışanı olduğunu hayal edin.

O kişiyi düşündüğünüzde, onu hangi sosyal ağlarda bulursunuz? Örneğin bunlardan biri Linkedin olabilir. Daha iyi açıklamak için, bu sosyal ağda kısa bir arama yaparak, yaklaşık 20 bin “BT proje yöneticisi” olan gruplar bulduk.

Adım 3- Sosyal medyanın sunduğu çeşitli olasılıkları keşfedin

Çabalarınızı nereye odaklayacağınızı belirledikten sonra, her sosyal ağın sunduğu olanakları anlamak önemlidir:

Facebook

Özen gösterilmeden bakıldığında, sosyal ağ yalnızca B2C şirketleri için ilginç görünebilir. Bununla birlikte, Facebook, iki ana nedenden ötürü,B2B müşteri adayı oluşturmanın paha biçilmez bir kaynağı olabilir:

  • Hemen hemen herkes orada
  • Güçlü segmentasyona izin verir
Facebook Grupları

Facebook grupları için içerik oluşturmanın çeşitli avantajları vardır:

  • Ücretsiz bir yazı tipidir.
  • Demografik olarak bile son derece bölümlere ayrılabilir.
  • İçerik planlamanıza ayak uydurmak kolaydır.

İpucu: Alakalı içerik oluşturun ve sonuçları keşfedin. Bugün kötü içeriğe yer yok ve okuyucunun yayınınızın kalitesi hakkındaki kararı, resme veya CTA’nıza hızlı bir bakışla özetlenebilir. Dijital Pazarlamada var olan hemen hemen her şey gibi sonuçların rakamlarla gösterildiğini ve sayı olarak sadece “Beğen” değil, Potansiyel Müşteriler’i kastettiğimizi vurgulamak önemlidir. Yani, testleri çalıştırın ve en iyi olanı görün.

Facebook Reklamları / Yeniden Pazarlama

Facebook Reklamları şüphesiz hedef kitlenizi bulmak için en güçlü kanallardan biridir. Bölümlere ayırmanın birkaç yolu vardır: cinsiyet, yaş, e-posta, konum, çalıştığınız yerler ve çok daha fazlası. Bu kısa örnekte, birkaç seçeneği keşfetmenin mümkün olduğunu zaten görebilirsiniz.

Oldukça olumlu bir şey de hem B2C hem de B2B için kullanılabilmesidir. Örneğin, B2C için cinsiyet ve yaşla ilgili bilgiler yaygın olarak kullanılmaktadır. B2B durumunda, pozisyon ve eğitim gibi bilgiler daha ilginç olabilir.

Facebook Reklamlarındaki teklifinizin spesifik olması ve jenerik olmaması çok önemlidir bu nedenle trafik israfı yapmaz ve tek bir noktaya yönlendirirsiniz. Aynı şekilde, bir Açılış Sayfası için belirli bir Adwords reklamı oluşturmak önemlidir, Facebook Reklamlarında hassasiyet son derece değerlidir.

Facebook Reklamları kendi başına zaten çok kullanışlıdır, ancak yeniden pazarlama imkânı ile daha da ileri gitmek mümkündür. Bunu yapmak için, web sitenize bir dönüşüm pikseli yüklemeniz gerekir. Yüklendikten sonra, reklamı ziyaretçinizin zaten geçmiş olduğu sayfalara göre oluşturabilirsiniz. Örneğin, B2C’de, alışveriş sepetine ürün ekleyen ancak satın almayı bırakıp bırakan ziyaretçiler için, geri dönmeleri ve süreci bitirmeleri için %10 indirim sunabilirsiniz.

Facebook Fan Sayfasındaki Yayınlar

Klasik ama işe yarıyor. Sayfanızı takip etmeyi seçenler onlar olduğundan, izleyicilerinizle daha yakından konuşabileceğiniz kanaldır. Hayran Sayfasındaki yayınlarınızla trafiğinizi içerik sayfalarına (Blog), Açılış Sayfalarına ve hatta belirli tekliflere yönlendirebilirsiniz.

Bir ipucu, Facebook’un izin verdiği segmentasyonları keşfetmektir: yaş, ilgi alanı, konum, dil ve diğer demografik segmentasyon olasılıkları. Genel bir gönderi oluşturmak yeterli değildir, her kişi için özel bir iletişime sahip olmanın önemini unutmayın.

Bir diğer önemli ipucu, en iyi gönderi programını ve günde kaç kez gönderi paylaştığınızı bulmaktır. Tabii ki, yayınlarınızda tutarlılığı korumaya ek olarak.

LinkedIn

Gezegendeki en büyük B2B sosyal ağı bu listenin dışında bırakılamaz. Linkedin, Latin Amerika’da çok büyüyor.

Bu sosyal ağda hem kişisel bir profile sahip olabilir hem de ilgilendiğiniz konuyu referans almak için geri dönmek için içerik oluşturabilir ve ayrıca yalnızca şirketinize odaklanan bir şirket sayfasına sahip olabilirsiniz.

Linkedin yayın platformunda içerik üretimi

Linkedin’de içerik üretimi gittikçe daha fazla takipçiye sahip ve asıl avantajı bu ağda bulunan nitelikli kitle. Önemli olan, her şeyden önce, çok sayıda bağlantıya ve takipçiye sahip olmaktır. Onları yetiştirin ve onlar için referans olun.

İçeriğin Linkedin’de oluşturulduğu kadarıyla, bu, örneğin e-posta gibi diğer sosyal ağlarda ve diğer kanallarda yaymanızı engellemez.

Olanaklardan yararlanın. Yayınlanan içeriğin sonunda Blogunuzu ve web sitenizi de yaymayı unutmayın. Her fırsatı değerlendirmek her zaman iyidir.

Linkedin Reklamları

Linkedin’de reklam oluşturmanın iki yolu vardır:

  • a) Şirket Sayfanızda veya Vitrininizde yayınlanan sponsor içeriği: Bu form, Facebook’taki bir gönderiye sponsor olma olasılığına çok benzer. Esas olarak içeriğinizi hedef kitlenize ulaştırmaya odaklanır. Dijital içerik pazarlama stratejilerine güvenebilir ve böylece yayınlarınız için daha geniş bir erişim elde edebilirsiniz. Segmentasyon olanakları muazzamdır, şunlara göre segmentlere ayırabilirsiniz: şirket büyüklüğü, pozisyon, fonksiyon, şirket sektörü, şirket adı, alınan diplomalar ve çok daha fazlası. Bir profesyonelin çalışmasıyla ilgili daha sık güncellemeleri olduğu için Facebook’tan daha avantajlıdır, çünkü yalnızca buna odaklanır.
  • b) Yeni müşteriler çekmek için hedefi iyi belirlenmiş reklamlar oluşturun: Bu tür reklamları Şirket Sayfanız veya hatta web siteniz için hedefleyebilirsiniz. Önceki noktada bahsettiğimiz aynı segmentasyon olasılıklarına sahiptir. Bu nedenle buradaki temel fark, Linkedin sayfanızın ötesine geçen daha doğrudan bir etkiye sahip olmasıdır. Bunun yanı sıra, varyasyonları deneyebilir ve en iyi sonucu vereni seçebilirsiniz. Tek şey, bugün Linkedin’in TBM’sinin minimum 2.00 USD ve minimum günlük bütçe 10.00 USD olmasıdır. Biraz pahalı gibi görünse de firmanız için çok iyi sonuçlar verebilir.

Linkedin üzerindeki gruplar

Bir başka çok iyi olasılık ise Linkedin Gruplarıdır. Facebook Grupları ile hemen hemen aynı şekilde çalışırlar. Aradaki fark, Linkedin’in yalnızca profesyonel alanı hedeflemesi ve böylelikle segmentasyonda daha fazla hassasiyeti garanti etmesidir. Linkedin kendi gruplarında daha “profesyonel” bir havaya sahiptir, çünkü Facebook’ta nispeten yüksek sayıda spam gönderen gruplara sahiptir.

Bahsettiğiniz içerikte referans olmayı hedefleyin. Facebook Gruplarına yorum yaptığımız gibi, gereksiz içeriğe yer yoktur. Okuyucuların yayınlanan içerikte büyük bir değer bulması gerekir.

Google+

Google+ 2011’de ortaya çıktı ve giderek daha fazla takipçi kazanıyor. “Çevreler” sayesinde segmentasyonlar oluşturmak ve içeriği en mantıklı kişilere yönlendirmek daha kolay hale geliyor.Diğer bir avantaj, hatırlarsanız, eski Orkut ile çok benzer şekilde çalışan ve aynı zamanda Facebook ve Linkedin gruplarına çok yakın olan toplulukları kullanabilmenizdir.

Twitter

Twitter ayrıca doğrudan izleyicilerinizle konuşmanın harika bir yoludur. Bunun avantajı, blogunuzda zaten oluşturduğunuz içerikten yararlanarak onu ağa yayabilmeniz ve bununla web sitenize ekstra trafik çekebilmenizdir.İpucu: Sık sık gönderi paylaşın, okuyucunuzu doğru zamanda almanız gerekecek.

Twitter Reklamları

Organik gönderilere ek olarak, daha fazla takipçi çekmek ve web sitenize daha fazla trafik çekmeye odaklanan reklamlar yapmak için sayfanızı Twitter’da da tanıtabilirsiniz.Twitter’ın bile özellikle Müşteri Adaylarının nesline odaklanan bir kampanyası vardır ve yalnızca oluşturulan her Müşteri Adayı için ödeme yapmanız gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu